Institut pro politiku a společnost Vás zve ke sledování online debaty na téma "Jak ovlivní bezpečnostní situaci ve světě nástup nové americké administrativy prezidenta Bidena?", která se uskuteční 26. ledna od 17:45.

Videozáznam

Spojené státy americké mají jako vůdčí světová velmoc zásadní vliv na bezpečnost ve světě. Měly by fungovat jako její garant, nejednou však spíše přilily olej do ohně. Ani za vlády Donalda Trumpa tomu nebylo jinak. Například na Blízkém východě, strategicky významném regionu pro Českou republiku, měl vývoj událostí poměrně dramatický charakter. Americká administrativa zde podnikla řadu kontroverzních kroků, mezi nimi např. stahování vojáků z regionu či vypovězení tzv. Íránské jaderné dohody (JCPOA). V regionu pokračovaly ozbrojené konflikty v Sýrii, Iráku, Jemenu, a také v zemích sousedících s Blízkým východem – Libyi či Afghánistánu. Neposunula se jednání mezi Izraelem a Palestinci, kteří odmítli Amerikou navržený mírový plán. Za to však došlo za amerického zprostředkování k normalizaci vztahů mezi Izraelem a Spojenými arabskými emiráty, Bahrajnem a nejnověji i Marokem. Podařilo se sice porazit tzv. Islámský stát, hrozba terorismu tím však z regionu ani zdaleka nezmizela

Jak se změní americká zahraniční (bezpečnostní) politika? Jak na to bude Česká republika reagovat? Budou mít domácí problémy Spojených států vliv na jejich zahraniční politiku? Jak bude s nástupem Bidenovy administrativy ovlivněn přístup ČR k Izraeli, Íránu, Saúdské Arábii či boji proti terorismu na Blízkém východě?

Potvrzení hosté:

  • Tomáš Petříček, ministr zahraničních věcí ČR
  • Jana Hybášková, zvláštní zmocněnkyně ministra zahraničí pro podporu Čechů do institucí EU a mezinárodních organizací
  • Hynek Kmoníček, velvyslanec ČR v USA
  • Jan Macháček, komentátor Lidových novin

Moderátorem akce je Jan Havlíček, analytik Institutu pro politiku a společnost.

Online debata proběhne 26. ledna 2021 v čase 17:45–18:45 a bude přenášen živě na Facebooku Institutu pro politiku a společnost.