Institut pro politiku a společnost pořádá pracovní snídani "Jakou stopu zanechá předsednictví v Radě EU tentokrát?", která se uskuteční v úterý 1. února 2022.

Fotogalerie

Česká republika se svého historicky druhého předsednictví v Radě EU ujme od 1. července 2022. Klíčová bude nejen koordinace předsednického státu s ostatními institucemi Evropské unie, ale také se dvěma zeměmi, se kterými tvoří předsednickou trojici. Spolu s Francií a Švédskem ČR navazuje na dříve předsedající Německo, Portugalsko a Slovinsko. V období mezi lednem 2022 a červnem 2023 je pravděpodobné, že se projeví jistá nestabilita na politickém poli. Ve Francii proběhnou prezidentské volby, ve Švédsku parlamentní volby a na české domácí scéně budou po kompletní výměně vlády dost možná probíhat spory, které se mohou promítnout i do předsednictví v Radě EU.

České předsednictví nabízí velkou příležitost, ale také vyžaduje zodpovědnost. V případě priorit se hovoří zejména o integraci zemí západního Balkánu do EU, bezpečnosti, prohloubení vnitřního trhu nebo implementace klimatického balíčku v kontextu udržitelnosti.

Jakou politiku chce Česká republika prosazovat během svého předsednictví v Radě EU? Úroveň spolupráce mezi Českou republikou, Francií a Švédskem byla během let 2008-2009 spíše nízká. Můžeme očekávat zlepšení a konstruktivní jednání? Je Česká republika dostatečně připravena i po nedávné kompletní výměně na domácí politické scéně? Jak si vedli během předsednictví Německo, Portugalsko a Slovinsko a na co by se nemělo zapomenout navázat?

Potvrzení řečníci: 

J. E. Fredrik Jörgensen, velvyslanec, Švédské velvyslanectví v České republice,

J. E. Alexis Dutertre, velvyslanec, Francouzské velvyslanectví v České republice,

Jaroslav Bžoch, místopředseda zahraničního výboru; výboru pro evropské záležitosti, Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky,

Štěpán Černý, ředitel Odboru koordinace evropských politik, Úřad vlády České republiky.

Moderátorem je Jan Macháček, předseda správní rady Institutu pro politiku a společnost.

Akce pouze pro zvané hosty. Akce se bude konat v anglickém jazyce bez zajištění překladatelských služeb.

Akce se bude řídit dle aktuálních mimořádných a ochranných opatření ke covid-19 vyhlášených Ministerstvem zdravotnictví.