Institut pro politiku a společnost pořádá online debatu na téma "Je válka o Tchaj-wan otázkou času?", která se uskuteční 29. září od 17:30.

Videozáznam

Z mnoha stran zaznívá, že ohledně války o Tchaj-wan už není otázkou 'zda' se uskuteční, ale 'kdy' k ní dojde. Napětí vzrostlo zejména po návštěvě šéfky americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu v první polovině srpna. Peking v reakci na návštěvu zorganizoval rozsáhlá vojenská cvičení takřka v celém okolí ostrova, při kterých čínská letadla a lodě simulovaly útok i na hlavní ostrov. Případná válka o Tchaj-wan by ovlivnila i Evropu, a to hlavně ekonomicky. Nejenže Evropa a Čína jsou na sobě ekonomicky závislí a bylo by tedy složité uvalit na Čínu sankce, Tchaj-wan je mimo jiné významným výrobcem polovodičových čipů, jejichž výpadek by pocítil celý svět.

Je vojenský konflikt o Tchaj-wan skutečně jen otázkou času? Jak by probíhal a kdo všechno by se do něj zapojil? Jak na něj může reagovat Evropa? Nebyla cesta Nancy Pelosiové zbytečnou provokací? Jak vnímat čínské výhrůžky? A dochází mezi Čínou a Západem k neodvratnému střetu civilizací?

Potvrzení řečníci:

Pavel Fischer, nezávislý senátor Parlamentu České republiky, předseda Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost

Olga Lomová, profesorka přednášející na FF Univerzity Karlovy o literatuře, ideologii a kulturní transformaci Číny ve 20. století, spoluzakladatelka projektu Sinopsis

Jan Ludvík, bezpečnostní expert, Institut politologických studií, Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy

Moderátorem je Jan Havlíček z Institutu pro politiku a společnost.

Akce se bude konat dne 29. září 2022 v čase 17:30-18:30 a sledovat ji můžete prostřednictvím našeho Facebooku a YouTube.