Institut pro politiku a společnost si Vás dovoluje pozvat ke sledování online debaty "Každá krize v sobě skrývá příležitost aneb bydlení v době koronavirové".

Videozáznam

Uzavřením hranic se takřka ze dne na den zhroutil lukrativní byznys s krátkodobými pronájmy typu Airbnb a Booking. Jen v Praze, a to především v centru, teď tisíce bytů zejí prázdnotou. Pro řadu majitelů je zřejmé, že se turismus jen tak nerozjede, a proto se mění i jejich obchodní politika. V portfoliu realitních kanceláří se hojně objevují výhodné nabídky pronájmů těchto nově uvolněných bytů, avšak poptávka po nich je stále minimální. Mnoho lidí totiž v důsledku koronaviru přišlo o práci nebo bojuje s výpadky příjmu a nemohou si dovolit zaplatit ani snížený nájem. Tomu má pomoci rozhodnutí vlády o odložení placení nájmu v horizontu 3 až 6 měsíců, proti čemuž se bouří vlastníci nemovitostí i část opozice.

Kdo bude kompenzovat majitelům bytů výpadky příjmů? Neměla by vláda naopak přispět těm, kteří mají v současné době problém platit nájem? Podepíše se pandemie na cenách nemovitostí? A jak se změní trh s realitami? Dojde v dlouhodobém horizontu k poklesu nájmů? Jsou noví nájemci uvolněných Airbnb bytů nějako chránění? Nebo skončí po uvolnění vládních opatření „na ulici“? A vyřešila současná krize dlouhodobý problém velkých měst s krátkodobými pronájmy?

Potvrzení řečníci:

Martin Kolovratník, místopředseda, Hospodářský výbor, Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky,
Adam Zábranský, radní pro bydlení a transparentnost, Magistrát hl. města Praha,
Martin Sitár, předseda výkonné rady, Realitní komora České republiky,
Matěj Koutný, předseda, Česká asociace pronajímatelů a ubytovatelů v soukromí.
Debatu moderuje Lucia Zachariášová, právnička, Jsme fér.
Online debata se bude konat dne 2. 6. 2020 v čase 16:00 – 17:00 a sledovat ji můžete na facebookovém profilu Institutu pro politiku a společnost.