Institut pro politiku a společnost pořádá pracovní snídani na téma "Krize na trhu s byty a její řešení", která se uskuteční 2. října 2023 v Praze.

Fotogalerie

V dostupnosti vlastnického bydlení je Česká republika na druhém nejhorším místě v Evropě, navíc samotné úrokové sazby u hypotečních úvěrů jsou stále vysoké a odrazují potenciální zájemce od zamýšlených investic. Také počet vydaných stavebních povolení meziročně klesá, což naznačuje, že k rychlému řešení bytové krize v České republice nedojde. Jedním z řešení by se mohla stát výstavba obecních bytů, na které mají v současnosti nárok pouze lidé z vybraných profesí či sociálních skupin. Poslední dobou se rovněž diskutuje o rozličné regulaci, která by v sobě mohla zahrnovat například zdanění neobsazených bytů. Navíc se do veřejného prostoru dostala také myšlenka vícegeneračních hypoték.

Jak řešit současnou situaci? Připravuje vláda dlouhodobé řešení současné bytové krize? Je vlastnické bydlení v České republice překonaný fenomén? Je řešením výstavba obecních bytů? Mohly by pomoci vícegenerační hypotéky?

Vystoupí:

  • Klára Dostálová, místopředsedkyně, Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR
  • Marek Blaha, CEODostupné bydlení České spořitelny
  • Tomáš Kašpar, spoluzakladatel a viceprezident, Asociace nájemního bydlení

Moderátorem je ekonom Martin Zeman z Vysoké školy ekonomické v Praze.

Pracovní snídaně se bude konat 2. října 2023 v Praze. 

Akce pouze pro zvané.