Jaký je v dnešní době obsah slova liberalismus? Jaké jsou hodnoty, které liberál zastává? Zdá se, že jsme tu měli z hlediska pojmů jednodušší doby. Byli tu liberálové klasičtí (s důrazem na menší stát, jednoduchá pravidla, omezenou regulaci, individuální svobodu a zodpovědnost. Klasický liberál se staví proti zákazům o omezením, kterých v dnešním světě neustále přibývá. K výbavě klasického liberála patří také to, že vítá dialog, názorovou různorodost a svobodnou diskusi.
A k tomu jsme vždy měli libertariány a anarcholiberály, kteří jsou nasměrování podobně, jsou ale více radikální a možná podle někoho fundamentalističtí, jejich vize je více utopická a méně náchylná ke kompromisu. Libertariánů je také mnoho druhů. Mnozí věří třeba v soukromou měnu, politici i privátní soudy. Jsou proti moderním centrálním bankám apod.
Pak je tu ale slovo liberalismus a liberál, tak jak je to chápáno v USA. Liberál je v americkém pojetí spíše socialista, progresivista a vykazuje netoleranci k odlišným názorům a ideologiím. Mnoho lidí začalo v Evropě přebírat americkou terminologii. Některá média se například prohlašují za liberální (týdeník Respekt, deník N), přitom zastávají progresivní postoje.
Dnešní doba nastoluje další a další útoky na lidskou svobodu, kterým by se měl liberalismus bránit. Je tu stále více kontrol a restrikcí spojených s cestováním kvůli hrozbě teroristických útoků. Je tu omezování svobod v rámci pandemie. Je tu ochrana dat a na druhé straně limity pro nakládání s daty. Jsme svědky nové cenzury a omezování svobody projevu na internetu. Jsou tu požadavky „nevzpírat se“ vědeckým názorům na klima apod. Jsou tu snahy řídit společnost vědecky apod.
Podstatnou otázkou je, proč je liberálů v Evropě tak málo. Proč jsou vždy slabší proti konzervativcům, socialistům a zeleným? Je konzervativec přirozeným spojencem liberála? Viktor Orbán například nedávno prohlásil, že liberálové jsou největším nepřítelem konzervativců. Nemyslel tím spíše pokrokáře? Říká to schválně? A jak souvisí s liberalismem pojem liberální demokracie? Jaký je vztah liberalismu a konstitucionalismu? Jaký je vztah liberalismu k federalismu?
Jan Macháček, předseda správní rady, Institut pro politiku a společnost
PANEL 1: Klasický liberalismus, libertariánství
Patrik Nacher, poslanec, Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky
Jiří Schwarz, rektor, Anglo – American University
Edvard Outrata, člen správní rady, Institut pro politiku a společnost
Josef Šíma, ekonom, Metropolitní univerzita Praha
Dušan Tříska, ekonom a právník, VŠE a CEVRO institut
Moderace: Jan Macháček, předseda správní rady, Institut pro politiku a společnost
Coffee break
PANEL 2: Americký versus evropský liberalismus – zmatení pojmů?
Roman Joch, ředitel, Občanský institut
Petr Kolář, diplomat, bývalý velvyslanec v USA
Tomáš Klvaňa, hostující profesor, New York University Prague
Jan Macháček, předseda správní rady, Institut pro politiku a společnost
Moderace: Karel Sál, analytik, Institut pro politiku a společnost
Oběd
PANEL 3: Liberalismus a současné výzvy I.
Liberalismus a boj s klimatickou změnou, liberalismus a boj s pandemií
Václav Bělohradský, profesor, filozof a sociolog
Ondřej Kovařík, poslanec, Evropský parlament
Aleš Rod, ředitel výzkumu, Centrum ekonomických a tržních analýz
Jan Macháček, předseda správní rady, Institut pro politiku a společnost
Moderace: Karel Sál, analytik, Institut pro politiku a společnost
PANEL 4: Liberalismus a současné výzvy II.
Sociální sítě a nová cenzura, liberalismus a boj s terorismem. Liberalismus a evropská integrace, liberalismus a čtyři svobody jednotného trhu EU
Roman Máca, analytik, Institut pro politiku a společnost
Marian Kechlibar, člen správní rady, Společnost pro obranu svobody projevu
Miroslav Crha, právník, Rekonstrukce státu
Moderace: Jan Macháček, předseda správní rady, Institut pro politiku a společnost
Z DŮVODU OMEZENÉ KAPACITY JE NUTNÉ SE PŘEDEM REGISTROVAT. ÚČAST NA AKCI NENÍ MOŽNÁ BEZ POTVRZENÍ REGISTRACE ZE STRANY ORGANIZÁTORA.