Institut pro politiku a společnost, Evropské liberální fórum a Nadace Friedricha Naumanna pořádají pracovní snídani "Jaderné provokace ve válce na Ukrajině: Východiska pro transatlantickou alianci", která se uskuteční 14. října v Praze.

Vladimir Putin 21. září uvedl, že ve věci jaderných zbraní rozhodně neblafuje. Někteří ruští představitelé, včetně náměstka ministra zahraničí Rybakova, sice zdůraznili, že jaderná válka Ruska se Západem nepřipadá v úvahu, nejen Putinovy výroky však na zvyšující se riziko nukleární konfrontace opět po čase upozornily. Spojené státy již avizovaly, že v případě použití jaderných zbraní Ruskem na Ukrajině bude jejich reakce rozhodná a pro Rusko devastující. Jak by ale reagovaly ostatní státy aliance? Pokud by Rusko skutečně použilo jaderné zbraně na Ukrajině, evropské země by se dostaly v možnostech své reakce doslova mezi mlýnské kameny.

Jak předejít použití jaderných zbraní na Ukrajině? Jak může Západ účinně reagovat na ruskou agresi? Jak by transatlantická aliance měla odpovědět na nukleární výhružky ze strany ruského prezidenta a ministra zahraničí? A jak by se aliance měla prezentovat na globální úrovni?“ 

Řečníci:

Mark Pfeifle, Prezident a generální ředitel, Off the Record Strategies, bývalý zástupce poradce Bílého domu pro národní bezpečnost, strategickou komunikaci a globální dosah (USA)

Ieva Ilves, Poradkyně lotyšského prezidenta pro informační a digitální politiku (Lotyšsko)

Jaromír Zůna, bývalý zástupce náčelníka Generálního štábu Armády České republiky (Česká republika)

Moderátorem je Jan Havlíček z Institutu pro politiku a společnost.

Akce pouze pro zvané.

Praha, Česko