Institut pro politiku a společnost si Vás dovoluje pozvat ke sledování online interview s profesorem Miroslavem Bártou.

Videozáznam

Každá civilizace upadá, pokud je nefunkční společenská smlouva, docházejí objektivně levné zdroje energie, mandatorní výdaje přesahují rozumnou míru nebo nefungují elity. Civilizace upadají v důsledku pandemií. My možná právě prožíváme jednu takovou - kolaps, tedy přechod z jednoho stavu do jiného.

Koronavirová pandemie udeřila jako blesk z čistého nebe. Lidé museli ze dne na den změnit své každodenní návyky a ve světle různých opatření se přizpůsobit nově nastalé situaci. Objevují se hlasy, že jsme si jakožto konzumní společnost vystřízlivění zasloužili, jelikož nerozvážné mrhání dostupnými zdroji není přirozené a může vést ke kolapsu civilizace. Krize ale může být i regenerační a prospěšná, může odstranit to, co už nefunguje.

Můžeme probíhající koronavirovou krizi považovat za kolaps civilizace? Jedná se o přirozený vývoj? Existuje historická paralela se současnou situací? Máme lepší startovací pozici díky globalizaci a technologiím? Jak se k tomu mají postavit elity?

Hostem online interview bude egyptolog a archeolog profesor Miroslav Bárta.

Moderátorem interview je Martin Sedláček z Institutu pro politiku a společnost.

Online interview se bude konat dne 7. 5. 2020 od 16:00 a sledovat jej můžete na facebookovém profilu Institutu pro politiku a společnost.