Institut pro politiku a společnost Vás zve ke sledování online debaty "Nástup Tálibánu k moci – chvilková záležitost nebo realita?"

Videozáznam

Symbolický odchod posledního vojáka spojeneckých sil z Afghánistánu měl proběhnout 11. září tohoto roku. Vojáci zemi opustili mnohem dříve a Tálibán začal s bleskovým obsazováním strategických měst po celé zemi včetně hlavního města Kábulu. Američtí zpravodajci se ve svých předpovědích hrubě zmýlili, jelikož takto rychlý postup Tálibánu nedokázali předpovědět. Tálibán avizoval mírumilovné uspořádání moci v zemi a slíbil amnestii všem, kteří spolupracovali s vojsky NATO. Valná většina expertů a vojáků je však přesvědčena o opaku a obává se dalšího afghánského vývoje.

Podcenili spojenci situaci v Afghánistánu? Šlo nástupu Tálibánu předejít? Může být Afghánistán pod kontrolou Tálibánu fungujícím státem? Jak se změní práva a postavení afghánských žen? Bylo 20 let působení v Afghánistánu zbytečné? Měla by ČR přehodnotit i další své vojenské mise?

Potvrzení řečníci:

Břetislav Tureček, vedoucí centra pro studium Blízkého východu, Metropolitní univerzita Praha

Jan Macháček, předseda správní rady, Institut pro politiku a společnost

Roman Joch, ředitel, Občanský institut

Petr Pelikán, expert, Katedra blízkovýchodních studií, Západočeská univerzita

Moderátorem je Jan Havlíček z Institutu pro politiku a společnost.

Akce se bude konat dne 9. 9. 2021 v čase 16:00–17:00 a bude přenášena živě na Facebooku Institutu pro politiku a společnost.