Institut pro politiku a společnost Vás zve ke sledování online debaty "Nedostatek vakcín ve světě".

Videozáznam

Očkování proti Covid-19 se kvůli nedostatku vakcín dostává v České republice i mnoha dalších státech napříč světem do obrovského skluzu. Dodavatelé EU nestíhají dodržovat uzavřené smlouvy, a tak se členské státy snaží jednat na vlastní pěst a pohrávají si s myšlenkou individuálního schvalování ruské a čínské vakcíny. Průkopníkem je v tomto ohledu Maďarsko, které již obě očkovací séra schválilo. Při pohledu na rychlost vakcinace v USA, Velké Británii či Izraeli se může zdát, že nás systém pod patronací EU spíše přibržďuje. Je takováto úvaha relevantní?

Očkovala by Česká republika rychleji, pakliže by si obstarávala vakcíny sama? Je rozumné očkovat ruskou či čínskou vakcínou bez schválení ze strany Evropské lékové agentury? Jsme dostatečně logisticky připraveni na větší dodávky vakcín? Změnil se pohled Čechů na vakcinaci? Nemohou všechny plány překazit nově vznikající mutace? Vrací se život v USA, Velké Británii a Izraeli díky rychlejší vakcinaci pomalu do normálu?

Úvodní slovo pronese Srđan Matić, ředitel české kanceláře Světové zdravotnické organizace (WHO).

Potvrzení řečníci:

Petr Smejkal, hlavní epidemiolog, IKEM; vedoucí, Mezioborová skupina pro epidemické situace

Ruth Tachezy, viroložka, Katedra genetiky a mikrobiologie, PF UK; členka, Mezioborová skupina pro epidemické situace

Jaromír Marek, zahraniční zpravodaj ve Velké Británii, Český rozhlas

Václav Jabůrek, zahraniční zpravodaj v Německu, Český rozhlas

Moderátorkou je Ludmila Hamplová, redaktorka Zdravotnického deníku.

Akce se bude konat dne 1. 4. 2021 v čase 16:00–17:00 a bude přenášena živě na Facebooku Institutu pro politiku a společnost.

Add to Calendar