Umí Češi zacházet se svými financemi? Spousta z nás si myslí, že ano. Statistiky ovšem mluví jinak. Podle nich se naše finanční schopnosti za poslední rok zhoršily a dokonce jsme se v indexu finanční gramotnosti vrátili zpět o několik let. Většina z nás je zvyklá, že peníze se vydělávají pouze prací a pouze malá část společnosti nechává své peníze pracovat ve vlastní prospěch.
Češi obecně zachází s penězi velmi konzervativně a nechávají je většinou úročit pouze na spořících účtech, které nikdy nemohou překonat inflaci. „Odvážnější“ část společnosti pak využívá stavební spoření nebo penzijní spoření. Pouze malá část pak investuje do dluhopisů, akciových indexů nebo do samotných akcií. Důvod? Nízká finanční gramotnost a informovanost společnosti. Mnozí z nás investicím nerozumí. Tento problém začíná už u dětí, které nezískají v škole dostatečné množství vědomostí. V porovnání s vyspělejšími státy naše společnost naše společnost na tuto skutečnost doplácí.
Jak jsou na tom Češi s finanční gramotností? Podle statistik zhruba žije na hranici chudoby 10% obyvatel. Čím to je? Máme nízké příjmy a vysoké životní náklady, nebo jenom neumíme s financemi nakládat? Jak jsou na tom Češi s investicemi? A platí stále to, že máme nejraději peníze „doma pod polštářem“ – tedy především na spořících účtech? A co musíme udělat pro to, abychom porazili vysokou inflaci?
Vystoupí:
- Tomáš Nidetzký, viceguvernér, Česká národní banka
- Alex Ivančo, ředitel, odboru Finanční trhy III, Ministerstvo financí České republiky
- Jana Brodani, výkonná ředitelka, Asociace pro kapitálový trh České republiky
- Bohumil Kartous, výkonný ředitel, Pražský inovační institut
- Tereza Ondroušková, manažerka účetnictví a daní, Raiffeisenbank
Moderátorem akce je Matúš Kuchálik, zakladatel, Teorie peněz.
Akce se uskuteční 26. října v čase 16:00 – 17:00 a bude živě vysílána na našem na Facebooku Institutu pro politiku a společnost.