Institut pro politiku a společnost Vás zve ke sledování online debaty "Německo bez Angely Merkel", která se uskuteční 4. října v čase 15:00 - 16:00.

Videozáznam

Němečtí voliči již hlasovali o tom, kdo obsadí křesla ve Spolkovém sněmu, což ovšem automaticky neznamená, že proces skončil a je rozhodnuto o nové vládě. Nyní je potřeba vyřešit obtížný úkol - vybudovat koalici a následně vytvořit koaliční dohodu, která nastíní hlavní politické zájmy nově vzniklé vlády. To, jak dlouho bude tvorba koaliční dohody trvat, závisí mimo jiné na volebním výsledku, přičemž předchozí volby vedly k více než pěti měsícům vyjednávání.

Sestavování nové vlády může trvat několik týdnů nebo měsíců, ale zásadně rozhodne o novém kancléři, který bude plnit roli Angely Merkelové, jejíž 15 let v úřadu vyústilo ve značný odkaz. Teprve se uvidí, které strany se rozhodnou odložit své neshody stranou a sjednotit se za účelem vytvoření příští německé vlády.

Vystoupí:

J.E. Tomáš Kafka, velvyslanec, Velvyslanectví České republiky v Berlíně

Jakub Eberle, výzkumný pracovník, Ústav mezinárodních vztahů Praha

Moderátorem debaty je Jan Macháček, předseda Správní rady, Institut pro politiku a společnost.

 

Online debata se uskuteční v pondělí 4. října a můžete ji živě sledovat na našem Facebookovém a YouTubovém profilu v čase 15:00 – 16:00.