Institut pro politiku a společnost pořádá II. ročník konference "NextGen Energetika 2035+".

Další ročník konference NextGen Energetika 2035+ přináší klíčovou diskuzi o budoucnosti české energetiky v době technologických inovací, rostoucích investičních nároků a transformace trhu. Zaměříme se na energetickou bezpečnost, modernizaci infrastruktury, rozvoj jaderné energetiky a integraci obnovitelných zdrojů. Nezbytnou součástí budou také strategie financování velkých projektů a role digitalizace a umělé inteligence v řízení energetických toků. Konference propojí odborníky, byznys i politiku s cílem hledat udržitelná a ekonomicky přijatelná řešení pro budoucnost české energetiky.

 

08:00-08:30
REGISTRACE ÚČASTNÍKŮ

08:30-08:40
ZAHÁJENÍ KONFERENCE


08:40-09:00
ÚVODNÍ SLOVO

  • Karel Havlíček, místopředseda, Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

09:00-10:15

BEZPEČNÁ ENERGIE ZA FÉROVOU CENU

Energetická bezpečnost za přijatelné ceny je klíčovým předpokladem pro udržení ekonomického růstu a stability České republiky. S rostoucí geopolitickou nejistotou a proměnami na globálním trhu s energiemi je zajištění nezávislosti na zahraničních dodávkách stále důležitější. Důraz je kladen na diverzifikaci energetických zdrojů, posílení domácí produkce a infrastruktury. Klíčovou roli hrají mezinárodní spolupráce a zapojení do evropských energetických struktur. Roste také význam obnovitelných zdrojů a technologií, které mohou přispět k větší energetické nezávislosti a bezpečnosti.

Jaké kroky povedou k energetické nezávislosti České republiky a co je potřeba udělat pro udržení přijatelné cenové úrovně pro zákazníky? Jakou roli v tom hrají obnovitelné zdroje a nové technologie? Co Česká republika dělá pro otevírání energetických trhů, usnadnění obchodování a zavedení trhu s podpůrnými službami? Která opatření posilují konkurenci, zvyšují efektivitu a pomáhají stabilizovat ceny energií? Jak digitalizace a inovace ovlivňují energetický sektor a jak mohou podpořit jeho další rozvoj?

Vystoupí: 

  • Karel Havlíček, místopředseda, Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR
  • Václav Bartuška, zvláštní zmocněnec pro energetickou bezpečnost, Ministerstvo zahraničních věcí
  • Roman Zdebor, Branch Managing Director, EDF Nuclear Czechia
  • Martin Kašák, ředitel sekce Energetický trh, ČEPS
  • Jiří Koželouh, vedoucí programu Klima, energie a odpady, Hnutí DUHA

10:15-10:30

COFFEE BREAK


10:30-10:45

VIP Talk: MÝTY O ENERGETICE


10:45-12:00

MODERNIZACE A VÝSTAVBA JADERNÝCH ZDROJŮ ČR

Jaderná energetika zůstává klíčovým pilířem českého energetického mixu. Rozhodnutí o výstavbě nových jaderných bloků představuje největší investici v novodobé historii Česka, která výrazně ovlivní energetickou stabilitu země. Kromě výstavby je třeba řešit financování, bezpečnostní standardy, spolupráci s lokálními dodavateli a efektivní integraci nových kapacit do energetického mixu. Dlouhodobá spolupráce s mezinárodními partnery otevírá nové příležitosti pro rozvoj české ekonomiky a posílení mezinárodních vztahů.

Které klíčové faktory a možnosti ovlivní rozvoj jaderné energetiky v České republice? V čem jaderná energie přispěje k energetické stabilitě země? Co zajistí efektivní spolupráci mezi českými firmami a zahraničními partnery při výstavbě nových bloků? Jaké investiční a finanční modely mohou podpořit výstavbu nových jaderných zdrojů? Do jaké míry může rozvoj jaderné energetiky přispět k plnění klimatických cílů České republiky?

Vystoupí:

  • Tomáš Ehler, vrchní ředitel sekce jaderné energetiky a nových technologií, Ministerstvo průmyslu a obchodu
  • Petr Závodský, předseda představenstva a generální ředitel, Elektrárna Dukovany II, Elektrárna Temelín II, ČEZ Group
  • Jaroslav Bican, vedoucí energetické kampaně, Greenpeace

12:00-12:45

OBĚDOVÁ PŘESTÁVKA


12:45-14:00

INTEGRACE OBNOVITELNÝCH ZDROJŮ DO ČESKÉ ENERGETIKY

Obnovitelné zdroje energie jsou klíčovým faktorem pro dosažení energetické udržitelnosti a snížení emisí skleníkových plynů. Česká republika musí hledat cesty, jak tyto zdroje efektivně integrovat do své energetické sítě, ale zároveň dbát na to, aby přechod k zelené energii nevedl k neúnosnému růstu cen pro domácnosti a firmy. Transformace energetiky musí probíhat vyváženě, s postupným snižováním závislosti na fosilních palivech, aniž by ohrozila dostupnost a konkurenceschopnost energie. Důraz je kladen na modernizaci přenosových soustav, zavedení chytrých sítí a rozvoj technologií pro ukládání energie. Nezbytné je také zajistit stabilní připojení obnovitelných zdrojů k síti a optimalizovat investice tak, aby byly efektivní a udržitelné.

Jak mohou obnovitelné zdroje přispět k energetické bezpečnosti ČR, aniž by znamenaly nárůst cen pro spotřebitele a firmy?Které technologické a infrastrukturní změny jsou nezbytné pro jejich efektivní a ekonomicky udržitelnou integraci? Jakou roli sehrává stát a soukromý sektor v podpoře rozvoje obnovitelných zdrojů, aby byla zachována cenová stabilita? A jak lze zajistit postupný odklon od fosilních paliv bez negativních dopadů na konkurenceschopnost českého průmyslu?

Vystoupí:

  • Petr Holub, vrchní ředitel sekce ochrany klimatu, Ministerstvo životního prostředí
  • Jiří Šimek, CEO, innogy Energo; místopředseda rady, COGEN Czech
  • Martina Krčová, členka Rady, Energetický regulační úřad
  • Marek Lang, člen správní rady JRD; místopředseda, Aliance pro energetickou soběstačnost
  • Martin Sedlák, programový ředitel, Svaz moderní energetiky

14:00-15:15

CESTA K MODERNÍ ENERGETICE SKRZE INOVACE A DIGITALIZACI

Digitalizace a inovace mění energetický průmysl a určují jeho budoucí směřování. Česká republika se musí adaptovat na nové trendy, aby zůstala konkurenceschopná a udržitelná v globální ekonomice. Modernizace technologií, rozvoj chytrých sítí a zavádění digitálních řešení pro správu a monitorování energetických toků jsou klíčové pro efektivnější a bezpečnější provoz. Umělá inteligence přináší revoluční možnosti v prediktivní údržbě, optimalizaci spotřeby a automatizaci energetických toků, což zvyšuje efektivitu i stabilitu sítě. Výzkum a vývoj přinášejí inovace, které ovlivňují nejen udržitelnost a efektivitu, ale také zaměstnanost a hospodářský růst.

Jaké konkrétní přínosy přináší digitalizace českému energetickému průmyslu? Které technologie a inovace nejvíce ovlivní budoucnost energetiky v ČR? Do jaké míry je instalace chytrých měřicích systémů a online přístup k datům klíčovým prvkem efektivní transformace? Co je nutné k úspěšné implementaci digitálních řešení v energetickém sektoru? Jak může umělá inteligence přispět k efektivnější správě energetických toků a prediktivní údržbě? Které investiční modely a legislativní změny podpoří rozvoj digitální a AI řízené energetiky?

Vystoupí:

  • Pavel Tomek, předseda dozorčí rady skupiny, Sokolovská uhelná a SUAS GROUP
  • Martin Pacovský, investiční ředitel, Arete
  • Jana Vránková, analytička, Elektroenergetické datové centrum
  • Marek Miltner, výzkumník AI pro udržitelnou energetiku, ČVUT a Stanford University

15:15-16:00

NETWORKING


Konference se koná dne 14. 5. 2025 v čase 08:00-16:00. POZOR! ZMĚNA MÍSTA KONÁNÍ. Konference se bude konat v Hotelu Ambassador Zlatá Husa, Václavské náměstí 840/5, Praha 1. Akce bude probíhat v českém jazyce bez zajištění tlumočnických služeb. 

Moderátory konference a panelů jsou Marcela Robková a Oldřich Tamáš. 

JMÉNA ŘEČNÍKŮ BUDOU POSTUPNĚ DOPLŇOVÁNA. 

Změny v programu vyhrazeny. 

Z DŮVODU OMEZENÉ KAPACITY JE NUTNÉ SE PŘEDEM REGISTROVAT. ÚČAST NA AKCI NENÍ MOŽNÁ BEZ POTVRZENÍ REGISTRACE ZE STRANY ORGANIZÁTORA. 

 

 

Hotel Ambassador Zlatá Husa, Václavské náměstí 840/5, Praha 1