Evropská unie a Čína dojednaly úvodní dohodu o investicích, která má investorům z obou regionů usnadnit vzájemný přístup na trhy. Obě strany o dohodě jednaly skoro sedm let. Krok Bruselu má však i mnoho kritiků. Jednání za zavřenými dveřmi proběhlo jen několik týdnů před inaugurací Joea Bidena, pro kterého by mohlo jít o „nevítaný dárek“ k nástupu do úřadu. Biden si totiž jako svou prioritu stanovil restart transatlantické aliance s cílem aktivnějšího postupu proti Číně, což by mu tato dohoda mohla překazit. Ani pro Evropu nemusí být krok ve všech ohledech výhodný. Peking dlouhodobě čelí kritice kvůli porušování lidských práv. Tato kritika je nepochybně opodstatněná a Evropa tak bude muset balancovat mezi ekonomickými výhodami a lidskými právy.
Je kritika dohody oprávněná? Může kvůli ní být narušeno transatlantické partnerství? Bude EU schopna efektivně upozorňovat na potlačování lidských práv v Číně? Jak náročné bude pro obě strany dodržování dohody?
Potvrzení řečníci:
Dita Charanzová, místopředsedkyně a poslankyně, Evropský parlament,
Edita Hrdá, velvyslankyně a stálá představitelka ČR, výbor COREPER II; vedoucí, Stálé zastoupení ČR při EU,
Štěpán Černý, ředitel Odboru koordinace evropských politik, Úřad vlády
Martin Hála, orientalista a sinolog, ředitel AcaMedia z.ú., projekt Sinopsis,
Martin Ehl, hlavní analytik, Hospodářské noviny.
Moderátorem je Jan Macháček, předseda správní rady, Institut pro politiku a společnost.
Akce se bude konat dne 2. 2. 2021 v čase 16:00–17:00 a bude přenášena živě na Facebooku Institutu pro politiku a společnost.