Velká Británie po nekonečných vyjednáváních 31. ledna 2020 definitivně ukončila svazek s Evropskou unií. Do 31. prosince pak platilo přechodné období pro vystoupení Spojeného království z EU. Finální dohoda o podmínkách vystoupení byla uzavřena během konce loňského roku. Podle předsedkyně EK Ursuly von der Leyen a britského premiéra Borise Johnsona je dohoda dobrá, spravedlivá a vyvážená. Spory se vedly především kolem rybolovu a pravidel hospodářské soutěže. Když se mluví o odchodu Británie z Evropské unie, soustředí se pozornost převážně na přístavní terminály, vjezdy do tunelů, fronty nebo změny při kontrolách na hranicích. Cesty mezi Británií a unijními zeměmi jsou přitom pro řidiče kamionů obtížné již několik týdnů. Na hranicích se začaly tvořit fronty nákladních aut už od poloviny prosince, což ještě více zkomplikovala omezení pro britské řidiče kvůli nové mutaci koronaviru šířící se Velkou Británii. V současnosti spor mezi Evropskou komisí a výrobci vakcín přerostl až do konfliktu s Velkou Británií. Mluví se téměř o vakcinové válce.
Proč tenhle spor zašel až tak daleko? Jak lze hodnotit uzavřenou dohodu mezi EU a VB? Co je jejím obsahem? Jak se bez Velké Británie změní mocenské váhy uvnitř EU? Komu se bude žít lépe – EU, nebo Velké Británii? A co přináší dohoda Čechům pracujícím v Velké Británii? Jaká bude například budoucnost oblíbeného studentského programu Erasmus+?
Potvrzení řečníci:
Dita Charanzová, místopředsedkyně a poslankyně, Evropský parlament,
Karolína Kottová, vedoucí politické sekce, Zastoupení Evropské komise v ČR,
Kryštof Kruliš, analytik, AMO; zakladatel a předseda správní rady, Spotřebitelské fórum,
Lubomír Lízal, CEO, Expobank CZ, docent, ČVUT, bývalý rektor, AAU,
Jan Kovář, výzkumný pracovník, Ústav mezinárodních vztahů.
Moderátorem debaty je Jan Macháček, předseda správní rady Institutu pro politiku a společnost.
Akce se bude konat dne 11 . 2. 2021 v čase 16:00–17:00 a bude přenášena živě na Facebooku Institutu pro politiku a společnost.