Institut pro politiku a společnost Vás zve ke sledování online debaty Polské demonstrace proti interrupčnímu zákonu.

Videozáznam

Polsko, tradičně katolická země s nejpřísnějšími zákony stran potratů, ještě přitvrdila. Desítky tisíc lidí se bouří proti rozhodnutí Ústavního soudu, dle kterého je umělé přerušení těhotenství z důvodu neodvratně a závažně poškozeného plodu protiústavní. Až 73 % Poláků prý s novým ustanovením nesouhlasí. Hesla „Rozsudek nad ženami", "Peklo pro ženy" nebo "Pryč s kačerem diktátorem" zní celou zemí nejen proti vládnoucí politické straně Právo a spravedlnost, jenž je úzce napojena na katolickou církev, ale rovněž proti ústavním soudcům, kteří mají zpřísnění na svědomí. Vážnost situace lze demonstrovat také narušováním obřadů v církevních svatostáncích, což je v katolickém Polsku zcela bezprecedentní. Navíc vše probíhá ve zhoršující se epidemiologické situaci.

Hovoříme o plodu nebo o dítěti? Jaká práva má podle vládní PiS žena? Dojde ke zmírnění zákona, jak o tom zvažuje prezident Duda? Zasáhne ombudsman? A co na to lékaři?

Potvrzení řečníci:

Jana Jochová, předsedkyně, Aliance pro rodinu

Marta Smolíková, předsedkyně, Česká ženská lobby

Zdeňka Rybová, vedoucí Linky pomoci, Hnutí pro život ČR

Maciej Ruczaj, ředitel, Polský institut

Josef Mlejnek, politolog, Institut politologických studií, FSV UK

Moderátorkou je Marcela Konrádová z Katedry marketingové komunikace a PR, FSV, CUNI.

Akce se bude konat dne 25. 11. 2020 v čase 16:00 – 17:00 a bude přenášena živě na Faceboku Institutu pro politiku a společnost.