Institut pro politiku a společnost Vás zve ke sledování online debaty "Polsko jednou nohou mimo EU", která se uskuteční 9. listopadu od 16:00.

Videozáznam

Unijní smlouvy jsou nadřazeny národním zákonům a všechny země se musí podřídit verdiktům soudu EU. S tím může mít brzy problém Polsko, jehož Ústavní soud nedávno rozhodl, že některé články základních smluv o EU odporují polské ústavě. Zpochybnil tak nadřazenost práva EU nad polským právem, tedy princip, se kterým Varšava souhlasila při svém vstupu do EU v roce 2004.

Zatímco opozice a velká část odborníků je otřesená, národně-konzervativní vláda vedená stranou Právo a spravedlnost (PiS) je naopak spokojená. Před rizikem „polexitu“, tedy odchodu Polska z EU, varoval nyní i bývalý polský premiér a někdejší předseda Evropské rady Donald Tusk. Vládnoucí garnitura z PiS by však mohla narazit u polské veřejnosti, která již začala protestovat v polských městech. Odchod země z EU totiž dle nedávného průzkumu podporuje pouze 17 procent Poláků.

Jaký je rozdíl v argumentaci polského a německého ústavního soudu, který minulý rok prohlásil, že Soudní dvůr EU svým souhlasem k nákupu dluhopisů Evropskou centrální bankou překročil své pravomoci, na jejichž základě došlo k prohlášení německé ústavy za nadřazené?

Vystoupí:

  • Luboš Palata, novinář, Deník.cz
  • Martin Ehl, hlavní analytik, Hospodářské noviny
  • Josef Mlejnek, politolog, Fakulta sociálních věd, Univerzita Karlova
  • Michal Lebduška, analytik, Asociace pro mezinárodní otázky
  • Maciej Ruczaj, ředitel, Polský institut v Praze
  • Miroslav Karas, novinář a reportér, Česká televize

Moderátorem akce je Jan Macháček, předseda Správní rady, Institut pro politiku a společnost.

Online debata se uskuteční 9. listopadu v čase 16:00 – 17:00 a můžete ji sledovat živě na našem Facebookovém a YouTubovém kanále.