Každoročně pořádáme desítky různých akcí napříč Českem, prostřednictvím kterých pravidelně otevíráme nejzajímavější a nejpalčivější společenské otázky. Propojujeme přední politiky s odborníky z celého světa, zástupci nejúspěšnějších firem a odbornou veřejnostní. Dáváme diskuzím nový rozměr a přinášíme inovativní řešení. Možná se už ale brzy uvidíme osobně, podívejte se na naše nejbližší akce, které připravujeme.

Fotogalerie

Společný vzdušný prostor Beneluxu a Visegrádské skupiny

Dne 4. března 2015 země Beneluxu podepsaly dohodu o sdíleném dohledu a ochraně jejich vzdušného prostoru. Od roku 2017 se bude belgické a holandské vojenské letectvo střídat v monitorování vzdušného prostoru Beneluxu. Dohoda představuje novinku v Evropské obrané politice, jelikož je to poprvé, co se země dohodly, že cizí vojenské letectvo bude moct operovat nad jejich teritoriem, případně i sestřelit civilní letadlo.

O dva měsíce později dosáhla ministerstva obrany zemí Visegrádské skupiny (České republiky, Polska, Slovenska a Maďarska) předběžné dohody ohledně podobné spolupráce v regionu střední Evropy. Na rozdíl od zemí Beneluxu představuje tato dohoda pouze společnou vizi. Přesný časový rámec a detaily spolupráce budou dále projednány.

 

Cíle odborné konference

Hlavním cílem této konference bude sdělení znalostí odborníků na bezpečnost a obranu ze zemí Beneluxu expertům z Visegrádské skupiny vzhledem k jejich snaze vytvořit společný vzdušný prostor. Dále by měly být definovány další překážky, možnosti a výzvy související se sdružením a sdílením vojenských kapacit v různých oblastech. Na konferenci budou navazovat další dva semináře, jeden ve Varšavě a jeden v Tallinnu, které by měly vést k přípravě informativního dokumentu poskytnutého evropskou politickou stranou ALDE, který bude sloužit pro další výzkum v oblasti Evropské obranné politiky. V neposlední řadě bude vytvořena skupina odborníků na bezpečnost , jejímž zájmem bude vzájemná výměna informací a postupů.

 

Následné akce

Na konferenci budou navazovat další dva semináře – v Tallinnu (Estonsko) v září 2015 a ve Varšavě (Polsko) v říjnu 2015, které se zaměří na internetovou bezpečnost a změny v oblasti vojenských pozemních sil.

 

Konference je pouze pro zvané.