Institut pro politiku a společnost Vás zve ke sledování online debaty "Přešlap, nebo krok správným směrem? Deset let od zavedení přímé volby prezidenta," která se uskuteční v úterý 31. ledna.

Videozáznam

Přímá prezidentská volba v letošním roce „slaví“ 10 let od svého zavedení. Prezidentské volby 2023 jsou v pořadí již třetími. Historicky poprvé rozhodovali občané České republiky o tom, kdo usedne na Pražském hradě v přímé prezidentské v roce 2013. Vítězem se tehdy stal prezident Miloš Zeman, kterému se tento mandát podařilo obhájit i o pět let později v prezidentských volbách v roce 2018.

Odborníci před zavedením přímé prezidentské volby politiky dlouhodobě odrazovali a upozorňovali, že tento prvek přinese do našeho politického systému více negativ než pozitiv. Došlo na jejich slova?

Jak lze zhodnotit zavedení přímé prezidentské volby s odstupem času? Byl to přešlap, nebo krok správným směrem? Co ukázalo prezidentství Miloše Zemana? Je Česká republika stále parlamentní demokracií, nebo spíše směřuje k poloprezidentskému systému? Jaký dopad má přímá volba na českou společnost? A podaří se vůbec někdy „zakopat“ hluboké příkopy rozdělené společnosti?

Našimi hosty budou:

  • Marie Bastlová, novinářka, Seznam Zprávy.
  • Marek Antoš, vedoucí katedry ústavního práva, Univerzita Karlova v Praze.
  • Pavel Šaradín, politolog, Univerzita Palackého v Olomouci.
  • Lukáš Jelínek, politolog.

Moderátorem je Milan Hamerský.

Online debata se uskuteční v úterý 31. ledna v čase 16:00 – 17:00 a můžete ji sledovat živě na našem Facebookovém a YouTube profilu.