Každoročně pořádáme desítky různých akcí napříč Českem, prostřednictvím kterých pravidelně otevíráme nejzajímavější a nejpalčivější společenské otázky. Propojujeme přední politiky s odborníky z celého světa, zástupci nejúspěšnějších firem a odbornou veřejnostní. Dáváme diskuzím nový rozměr a přinášíme inovativní řešení. Možná se už ale brzy uvidíme osobně, podívejte se na naše nejbližší akce, které připravujeme.

Institut pro politiku a společnost ve spolupráci s Českou spořitelnou pořádá setkání k diskuzi nazvanou Kdy přestaneme milovat tlusté peněženky, aneb jak umést cestu k bezhotovostní ekonomice.

V některých státech se dnes vážně debatuje o úplném zrušení hotovosti, k placení postačí mobilní telefon nebo třeba chytré hodinky. Jak daleko je tahle doba? A jak je na tom Česko? Zabránilo by se daňovým únikům a praní špinavých peněz, nebo se jen nebezpečně blíží „velký bratr“?

Digitální doba otevřela dveře k transakcím bez papírů, bez letenek, vstupenek i papírových peněz. Technologie bourají bariéry a osvobozují ekonomiku. Tzv. frictionless economy dramaticky snižuje cenu transakcí, zbavuje se nákladných prostředníků, brání obcházení daní a zvyšuje bezpečnost. Na druhé straně stojí zvyk a obavy lidí. Jak by měli stát i podnikatelé odstraňování bariér podpořit? Hosté debaty se budou bavit o následujících tématech:

Jak mohou finanční instituce, zákonodárci a veřejná správa pomoci v naší ekonomice odstranit bariéry a přejít k digitálním transakcím?

Mohou některé funkce fyzických peněz, jako například zachování soukromí, nahradit jiné, digitální nástroje?

Jaký vliv na měnovou politiku by mělo zmizení nebo značné omezení oběživa?

Snídaně bude mít formu moderované debaty doplněné příspěvky hlavních hostů.

Řečníci:

Mojmír Hampl, viceguvernér ČNB

Aleš Michl, hlavní ekonom a spoluvlastník investičního fondu QUANT

David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny

 

Hlavní hosté:

Miroslav Lukeš, ředitel MasterCard

Maria Staszkiewicz, výkonná ředitelka ČEFTAS

 

Moderátor:

Jan Klesla, vedoucí ekonomické rubriky, Lidové noviny

 

Akce je pouze pro zvané.

PDF ke stažení