Institut pro politiku a společnost Vás zve ke sledování online rozhovoru "Převrat v africké Guineji: příčiny a souvislosti"

Videozáznam

V západoafrické Guineji proběhl v neděli 5. září úspěšný vojenský převrat, při kterém byl sesazen a zatčen prezident Alpha Condé. Condé byl hlavou státu od roku 2010, kdy zvítězil v prvních demokratických volbách. Condé však v posledních měsících čelil kritice, když navzdory platné ústavě zůstal u moci i ve třetím funkčním období po sobě. Převrat provedla skupina příslušníků speciálních sil místní armády pod názvem Národní výbor pro usmíření a rozvoj. Plukovník Mamady Doumbouya, který jednotce velí, v neděli prezidentovo sesazení zdůvodnil „rozsáhlou korupcí a šířící se chudobou“ v zemi. Zatímco v zahraničí byl převrat jednohlasně odsouzen, reakce přímo v Guineji jsou smíšené. Opozice převrat spíše uvítala, v ulicích hlavního města Conakry se místy i slavilo.

Jaký je kontext politické krize v Guineji? Kdo je Mamady Doumbouya a pučisté kolem něj? Co je příčinou stávající krize? Jak je převrat vnímán místními obyvateli? Jaký lze očekávat další vývoj situace? Staly se převraty běžnou součástí politické kultury afrických zemí?

Potvrzeným hostem je Táňa Bednářová, ředitelka a zakladatelka organizace Wontanara působící v Guineji.

Moderátorem je Jan Havlíček z Institutu pro politiku a společnost.

Akce se bude konat dne 16. 9. 2021 v čase 16:00–16:30 a bude přenášena živě na Facebooku Institutu pro politiku a společnost.