Institut pro politiku a společnost ve spolupráci s velvyslanectvím USA v ČR Vás zve ke sledování online debaty věnované prezidentským volbám v USA.

Videozáznam

Volba nového amerického prezidenta je nepochybně politická událost roku. Třetího listopadu se Amerika rozdělí na dva protichůdné celky: Bidenovu část symbolizovanou demokratickou modrou a Trumpovu polovinu zářící republikánskou červenou. Prezidentské volby budou rozhodující chvílí pro americkou politickou scénu, bouřlivě se měnící pod nátlakem dopadů koronaviru a ideově rozdělenou více než kdy jindy. Nesmíme také zapomenout na propad ekonomiky, jež utrpěla v posledních měsících třetinovou ztrátu a také na společenské problémy spojené vyhrocenými vztahy mezi rasami.

Jisté je, že budou kampaň doprovázet zvraty, vycházející především z rozdílnosti povah kandidátů a současného napětí ve společnosti. Bude znovuzvolen Donald Trump? Anebo Joe Biden uspěje ve středozápadních státech a přebere tak klíčové hlasy svému oponentovi? Jak se do budoucna budou vyvíjet vztahy USA a EU? A co postavení vůči tradičním spojenecům, jako je Kanada či Mexiko?

Úvodní slovo přednese J. E. Stephen B. King, velvyslanec USA v České republice.

Potvrzení hosté:

Tomáš Petříček, ministr zahraničních věcí České republiky,

Tomáš Pojar, bezpečnostní analytik CEVRO Institutu,

Alžběta Králová, politická konzultantka a zakladatelka Institutu politického marketingu,

Daniel Anýž, komentátor Hospodářských novin.

Debatu moderuje Jan Macháček, předseda správní rady Institutu pro politiku a společnost.

Akce se bude konat dne 21. 10. 2020 v čase 16:00 – 17:00 a bude přenášena živě na Faceboku Institutu pro politiku a společnost.