Institut pro politiku a společnost Vás zve ke sledování online debaty "Případ Vrbětice a jeho mezinárodní dopady"

Videozáznam

V sobotu oznámené skutečnosti, že za výbuchy v muničních skladech ve Vrběticích v říjnu a prosinci 2014, stáli důstojníci ruské vojenské rozvědky GRU, vyvolaly další konflikt mezi Českou republikou a Ruskou federací. V návaznosti na toto zjištění Česko vyhostilo 18 důstojníků ruských tajných služeb GRU a SVR, kteří v tuzemsku působili pod diplomatickým krytím. Česko měli opustit do 48 hodin. Ruskou reakcí bylo vyhoštění 16 českých diplomatů a 4 dalších pracovníků českého velvyslanectví, kteří měli z Ruska odjet do 24 hodin.

Českou republiku v jejím konání podpořily spojenecké země s tím, že činnost Ruska je trestuhodná a musí být přivedeno k odpovědnosti. Z Ruska naopak přicházejí reakce, že chování České republiky je protiruský útok, protiruská hysterie a snaha zavděčit se politice Washingtonu.

Lze jednání Ruska a jeho tajných služeb hodnotit jako akt terorismu? Je reakce České republiky odpovídající a dostatečná? Jak se dívat na ruskou reakci? Jak důležitá je podpora ze spojeneckých zemí České republiky? Co by v návaznosti na případ Vrbětic mělo Česko prosazovat v rámci EU a NATO? Jaký bude další vývoj vztahů mezi Českem a Ruskem?

Vystoupí:

Ondřej Kovařík, poslanec, Evropský parlament

Jaroslav Bžoch, místopředseda zahraničního výboru, Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky

Martina Heranová, bezpečnostní analytička, Vysoká škola CEVRO Institut

Pavel Havlíček, analytik Výzkumného centra AMO, Asociace pro mezinárodní otázky

Moderátorem debaty je Roman Máca, analytik, Institut pro politiku a společnost.

Akce se bude konat dne 22. 4. 2021 v čase 15:00–16:00 a bude přenášena živě na Facebooku Institutu pro politiku a společnost.