Institut pro politiku a společnost Vás zve ke sledování online rozhovoru "Případ Vrbětice: Rozhovor s Jiřím Justem, českým novinářem žijícím v Moskvě"

Videozáznam

V sobotu oznámené skutečnosti, že za výbuchy v muničních skladech ve Vrběticích v říjnu a prosinci 2014, stáli důstojníci ruské vojenské rozvědky GRU, vyvolaly další konflikt mezi Českou republikou a Ruskou federací. V návaznosti na toto zjištění Česko vyhostilo 18 důstojníků ruských tajných služeb GRU a SVR, kteří v tuzemsku působili pod diplomatickým krytím. Česko měli opustit do 48 hodin. Ruskou reakcí bylo vyhoštění 16 českých diplomatů a 4 dalších pracovníků českého velvyslanectví, kteří měli z Ruska odjet do 24 hodin.

Jaké reakce zpráva a následný postup české strany vyvolaly v Rusku? Jak reagovali ruští představitelé a tamní sdělovací prostředky? Jaká byla odezva v rámci ruské společnosti? A jaký vývoj událostí můžeme očekávat nadále?

Vystoupí Jiří Just, český novinář žijící v Moskvě.

Moderátorem rozhovoru je Roman Máca, analytik, Institut pro politiku a společnost.

Akce se bude konat dne 20. 4. 2021 v čase 18:00–18:30 a bude přenášena živě na Facebooku Institutu pro politiku a společnost.