Institut pro politiku a společnost si Vás dovoluje pozvat ke sledování online debaty "Prověřování zahraničních investic".

Videozáznam

Poslaneckou sněmovnu čeká projednávání jednoho z nejdůležitějších zákonů roku – zákona o prověřování zahraničních investic. Navrhovaný zákon umožní zablokovat nežádoucí investice ze zemí mimo Evropskou unii, které by mohly představovat ohrožení bezpečnosti České republiky, včetně například investic do médií. Navrhovaný zákon ukazuje posun ve vnímání hrozeb a v povědomí o možném využití ekonomických nástrojů jako prostředků politického vlivu především autoritářskými režimy, jakými jsou například Čína nebo Rusko.

Proč potřebuje Česká republika zákon o prověřování investic? Chrání bezpečnostní zájmy České republiky dostatečně? Proč by měl být zákon ve vztahu k investicím do médií přísnější? Neodradí možnost zablokování investice zahraniční investory?

Potvrzení hosté:

Dita Charanzová, místopředsedkyně, Evropský parlament

Jaroslav Bžoch, místopředseda zahraničního výboru, Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky

Ivana Karásková, analytička a hlavní koordinátorka projektu ChinfluenCE, Asociace pro mezinárodní otázky (AMO)

Petr Zahradník, ekonom, Česká spořitelna, člen, Evropský hospodářský a sociální výbor

Moderátorem debaty je Roman Máca, analytik Institutu pro politiku a společnost.

Online debata se bude konat dne 22. 4. 2020 v čase 10:30 – 11:30 a sledovat ji můžete na facebookovém profilu Institutu pro politiku a společnost.

Debata se uskuteční ve spolupráci s Asociací pro mezinárodní otázky (AMO). Policy Paper AMO k tématu naleznete viz Když je zahraniční vlastník problém: co chybí v návrhu zákona o prověřování investic.