Evropské liberální fórum a Institut pro politiku a společnost Vás zvou ke sledování online rozhovoru s místopředsedkyní Evropského parlamentu Ditou Charanzovou na téma Regulace Big Tech: Je „evropský internet" nejlepší cestou vpřed?

Report

V rámci online rozhovoru s místopředsedkyní Evropského parlamentu Ditou Charanzovou se budeme věnovat pandemii covid-19, která plně prokázala, že digitalizace je základním pilířem dlouhodobé konkurenceschopnosti. Na konci loňského roku představila Evropská komise balíček legislativních návrhů tzv. zákon o digitálních službách, který přitáhnul zvláštní pozornost nejen jeho příznivců, ale také i odpůrců. Legislativní balíček byl navržen tak, aby vytvořil soubor celoevropských závazných pravidel pro poskytování digitálních služeb, které v současné době řídí internetoví giganti a různé online platformy. Po obecném nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR) z roku 2018 se jedná o první skutečný pokus EU o regulaci internetu. Pokud bude balíček přijat, zákony se dotknou různých společností i spotřebitelů.

Technologické společnosti můžeme buď podporovat, nebo být proti nim. Nelze jim však upřít, že jsou životně důležité pro evropskou ekonomiku a miliony lidí po celé Evropě. Některé evropské země dokonce hledají cesty pro přísnější kontrolní opatření. Ve jménu boje s nenávistnými projevy nebo ochrany spotřebitelů se zasazují o vytváření překážek mimoevropským službám a datovým tokům. Evropská unie si klade za cíl vytvořit vlastní standardy pro online prostor a pro sankcionování globálních hráčů, kteří tato kritéria nebudou splňovat. Jinými slovy EU požaduje skutečně „evropský internet“.

Je vytvoření takzvaného „evropského internetu“ cestou vpřed? Nastal správný čas na vytvoření společného rámce pro evropsko-americkou regulaci Big Tech a internetu obecně? Jak se mění současná společnost a demokratické procesy s růstem internetu a sociálních sítí? Jak bude vypadat budoucí vztah mezi veřejnými institucemi a internetovými giganty, pokud budou sledovat odlišné zájmy? Je čínský model správnou cestou? Jsme uživatelé internetu, nebo jeho součástí? A může být internet vůbec bezpečným místem?

Hostem online rozhovoru bude Dita Charanzová, místopředsedkyně Evropského parlamentu.

Moderátorem je Jan Macháček, předseda správní rady Institut pro politiku a společnost.

Akce se bude konat dne 16. 4. 2021 v čase 12:50–13:20 v anglickém jazyce a bude přenášena živě na Facebooku Institutu pro politiku a společnost.

SLEDOVAT ROZHOVOR ŽIVĚ

 

Akce je součástí ELF Idea Accelerator.