Donedávna bylo Rusko primární cílovou zemí pro běloruské migranty. Jelikož však atraktivita Ruska pro běloruské pracovní migranty v posledních letech poklesla v důsledku hospodářské recese 2014–2016 a znehodnocování ruského rublu, běloruští pracovní migranti se začali přeorientovávat na západ. Evropské státy, které se potýkají s nedostatkem pracovních sil, získaly na popularitě i běloruských migrantů jako migračních destinací. Přesměrování běloruských migrantů na západ bylo dále usnadněno zavedením zvláštních nástrojů politiky, jako je například zjednodušený systém zaměstnanosti a polská karta v Polsku. Tyto faktory přispěly ke zvýšení počtu běloruských cirkulačních migrantů a nyní lze odhadnout, že v zemích EU a ESVO žije 30 000 až 70 000 běloruských cirkulačních migrantů.
Během druhého webináře CIRCMIGR budou řečníci diskutovat o následujících otázkách:
- Jaké nástroje migrační politiky zavedené Polskem, Slovenskem a Českou republikou mají vliv na cirkulační migraci z Běloruska?
- Proč by měla být spolupráce na cirkulační migraci pro tvůrce politik důležitá?
- Jaké by byly silné a slabé stránky takové spolupráce? Jaké jsou příležitosti a hrozby?
- Co je třeba udělat nyní pro podporu scénáře trojitého vítězství?
Moderuje: Agnieszka Kulesa, ekonomka CASE
Vystoupí:
- Piotr Kaźmierkiewicz, CASE expert, Polsko
- Ivan Lichner, Ekonomický ústav SAV
- Šárka Prát, Institut pro Politiku a Společnost, Česká republika
- Marek Radvanský, Ekonomický ústav SAV
- Andrei Yeliseyeu, Výzkumný pracovník CASE, Bělorusko
Webináře se konají v rámci projektu CIRCMIGR – Zlepšení cirkulační migrace mezi Běloruskem a Polskem, Slovenskem a Českem.
VÍCE INFORMACÍ O PROJEKTU NALEZNETE NA WWW.WORKINEU.BY