V závěru minulého týdne schválila Poslanecká sněmovna kompromisní verzi novely stavebního zákona. Jaké novinky přinese? Dočkáme se konečně zásadního zrychlení z pohledu povolování staveb? Na tyto a mnohé další otázky odpovídá v novém díle podcastu Politický kompas Klára Dostálová, stínová ministryně pro místní rozvoj a místopředsedkyně Poslanecké sněmovny.
V dnešním rozhovoru se dozvíte:
• Vznik novely stavebního zákona a odlišnosti od původní verze zákona z roku 2021 (2:00)
• Nedostatky novely stavebního zákona (4:10)
• Získání stavebního povolení v České republice (7:10)
• Co přináší novela stavebního zákona v otázce zisku stavebního (8:18)
• Jak má stát řešit bytovou krizi? (9:20)
• Měla by být omezena státní podpora stavebního spoření? (16:00)
• Co v oblasti dostupnosti bydlení způsobí energetická
• Jaký dopad bude mít „energetická směrnice“ k účinnosti budov na dostupnost bydlení? (17:25)
Díky spolupráci zástupců vládní koalice a opozice na nové podobě stavebního zákona, dojde k zrychlení a usnadnění stavebního řízení. „Náš stavební zákon byla kompletní rekodifikace stavebního práva. To, co se schválilo 24. března, je umění možného,“ říká k nově odsouhlasené novele stavebního zákona Klára Dostálová. „Ačkoliv v rámci novely zákona nebylo dosaženo všeho, co kompletní rekodifikace vyžaduje, to nejstěžejnější novela obsahuje,“ dodává.
V oblasti bytové politiky vidí Klára Dostálová největší problém v nečinnosti vlády. „Není žádný jednoduchý recept, ale je třeba hledat řešení, která nebudou stát mnoho peněz, ale pomohou. Bohužel, neděje se nic,“ říká k problematice bydlení a dodává příklady řešení. „Například by se mohlo uvažovat o rozdělení tzv. vícegeneračních domů, které by v krátké době a za nízké náklady vrhlo na trh s bydlením další možnosti.“
Klára Dostálová upozornila na další naprosto nelogický krok vlády v podobě omezení podpory stavebního spoření a úplného zrušení u nových smluv. „V současné době, kdy zažíváme rekordní výši inflace toto opatření ještě znesnadní mladým lidem cestu k bydlení. Navíc, v době, kdy chce stát podporovat rodiny a dosahovat vyšší porodnosti, toto opatření bude mít zcela opačný efekt,“ uzavírá Dostálová.