Institut pro politiku a společnost Vás zve ke sledování online rozhovoru s velvyslancem Danielem Friedem.

Země střední a východní Evropy čelí celé řadě vnitřních i vnějších výzev. Zevnitř především krizi liberální demokracie, vzestupu populismu, nedostatečné svobody médií, potlačování lidských práv nebo maření spravedlnosti. Navenek bojují s expanzivní ruskou politikou nebo s čínským vlivem. Často je zpochybňována také důležitost Visegrádské skupiny, její role v Evropské unii a zejména její kontroverzní přístup k migrační krizi. Země střední a východní Evropy jsou také hlavními příjemci fondů EU, protože jsou považovány za méně rozvinuté než zbytek Evropy.

Jaká je role V4 v Evropské unii a je blok stále relevantní? Je liberální demokracie v zemích střední a východní Evropy v krizi? Představuje čínský vliv v těchto zemích významnou hrozbu, nebo naopak ekonomickou příležitost? Jak dopadá na země střední a východní Evropy krize na Ukrajině a v Bělorusku?

Našim hostem bude Daniel Fried, Weiser Family Distinguished Fellow, Atlantic Council; Bývalý velvyslanec USA v Polsku.

Moderuje Jan Macháček, předseda Správní rady Institutu pro politiku a společnost.

Akce se uskuteční 27. 4. 2021 v čase 17:00 – 17:30. Pracovním jazykem je angličtina se zajištěním překladu a můžete ji sledovat živě na našem Facebooku.

 

Add to Calendar