Institut pro politiku a společnost vás zve ke sledování online rozhovoru s Hynkem Kmoníčkem, českým velvyslancem ve Vietnamu.

Videozáznam

V době, kdy byla většina světové pozornosti upřena na zvěrstva páchaná tzv. Islámským státem na Blízkém východě, Číňané začali nenápadně budovat umělé ostrovy v Jihočínském moři. Na jeho dně údajně leží obrovské depozity zemního plynu a pravděpodobně i ropy, a moře také živilo několik okolních států díky své bohatosti na ryby. Nyní je plundrováno Čínou, která z něj udělala mrtvou zónu. Číňané vylovili, co šlo, a zdevastovali korály. Také vyžadují, aby se jakékoli plavidlo či letadlo letící nad mořem identifikovalo. Američané to ignorují s tím, že jde o mezinárodní vody, což potvrdil i mezinárodní soud a obvinil Čínu z porušování mezinárodního práva. Čínu to nezajímá a riziko ozbrojené konfrontace tak roste.

Jak se v jihovýchodní Asii projevuje čínská rozpínavost? Hrozí v Jihočínském moři ozbrojený konflikt? Jaká by měla být role EU? A jaké to je žít v čínském sousedství?

Hostem rozhovoru je Hynek Kmoníček, velvyslanec České republiky ve Vietnamu.

Moderuje Jan Havlíček, analytik Institutu pro politiku a společnost.

Rozhovor můžete sledovat 1. 12. 2022 v čase 15:00–15:30 a bude přenášen živě na Facebooku a YouTube Institutu pro politiku a společnost.