Institut pro politiku a společnost a Friedrich Naumann Foundation pořádají pracovní snídani "Spojené státy rozhodují o budoucím směřování globálního vývoje".

Fotogalerie

Americké prezidentské volby v roce 2024 představují klíčovou událost, na kterou se celý svět dívá s napětím. Výsledek těchto voleb, rozhodující o tom, kdo v příštím roce zasedne v Oválné pracovně Bílého domu, je obzvláště zásadní. Volba nového amerického prezidenta bude mít významný dopad nejen na Spojené státy, ale i na současnou geopolitickou situaci a vývoj dvou závažných konfliktů, které upoutávají pozornost celého světa. Hlavními kandidáty, kteří se nejpravděpodobněji utkají, jsou Joe Biden, usilující o ochranu demokracie a dokončení zahájených projektů, a Donald Trump, jehož kampaň je charakteristická radikálním pojetím hesla 'Make America Great Again'. Oba kandidáti čelí rozdílným výzvám, avšak společné pro obě politické strany je absence jiného potenciálního kandidáta, který by mohl definovat nový směr americké politiky.

Jaký bude pravděpodobný dopad výsledků voleb na konflikty na Ukrajině a v Izraeli? Jak ovlivní výsledky budoucí politický směr Spojených států a jejich roli ve světě? Jaký vliv bude mít výběr nového prezidenta na mezinárodní aliance, zejména na vztahy s aliančními partnery a rivaly? Jaké jsou alternativy pro případ, že Joe Biden nebude schopen dokončit svůj mandát, nebo pokud by Donald Trump čelil reálnému uvěznění?

Potvrzení řečníci:

Ondřej Kovařík, Poslanec Evropského parlamentu, Evropský parlament (Česká republika)

Erika Rodríguez Pinzón, Hlavní poradkyně vysokého představitele Evropské Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josepa Borrella (Kolumbie/Španělsko)

Scott Eastman,  Superforecaster™ a geopolitický analytik, Good Judgment Inc., NY (USA)

Michal Smetana, Docent mezinárodních studií na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy (Česká republika)

Petr Boháček, Analytik, Asociace pro mezinárodní otázky (Česká republika)

Moderátorkou pracovní snídaně bude Irena Krcháková z České televize.

Pracovní snídaně se bude konat 15. března 2024 v Praze. Pracovním jazykem je angličtina a akce pouze pro zvané.