Spojené státy, Velká Británie a Austrálie oznámily vznik bezpečnostního partnerství, které má zajistit mír a stabilitu v oblasti Indo-Pacifiku. Podobná partnerství bývají na globální úrovni zpravidla vítána, ovšem v tomto případě mělo založení paktu za důsledek odstoupení Austrálie od dohody z roku 2016 o nákupu francouzských konvenčních ponorek v hodnotě 40 miliard dolarů. Uzavření paktu má totiž Austrálii mimo jiné pomoci získat americké ponorky na jaderný pohon. Francie tento krok označila za nepřijatelný v běžném obchodním styku, natož pak mezi tradičními partnery. Francouzští velvyslanci v Austrálii a USA byli okamžitě staženi ze svých misí a povolání ke konzultacím do Paříže.
Je současné ochladnutí vztahů mezi Francií a Austrálií s USA předzvěstí závažnější krize, nebo se partnerství podaří v nejbližších týdnech obnovit? Jak se tento incident podepíše na spolupráci v rámci NATO? Bude mít současné dění nějaký dopad na Českou republiku?
Vystoupí:
Aleš Chmelař, náměstek pro řízení sekce evropské, Ministerstvo zahraničních věcí
Jacques Rupnik, ředitel výzkumu, Fondation des Sciences Politiques
Zdeněk Beránek, bývalý zástupce velvyslance ČR v USA; nastupující ředitel, Europeum
Petr Drulák, bývalý velvyslanec ČR ve Francii; vědecký pracovník, Ústav mezinárodních vztahů
Roman Joch, ředitel, Občanský institut
Moderátorem je Jan Macháček, předseda správní rady Institutu pro politiku a společnost.
Akce se bude konat dne 27. 9. 2021 v čase 15:00–16:00 a bude přenášena živě na Facebooku Institutu pro politiku a společnost.