Institut pro politiku a společnost Vás zve ke sledování online debaty "Svět podle Bidena. Co se změní v zahraniční politice USA?"

Videozáznam

Několik měsíců po inauguraci Joea Bidena je již poměrně zřejmé, jakým směrem se bude americká zahraniční politika ubírat. Klíčovou roli v ní kromě prezidenta hraje ministr zahraničí Antony Blinken, jenž je známý svým dlouhodobým, hlubokým a osobním vztahem k Evropě, ale také intervencionistickou politikou. Bidenova administrativa se za krátkou dobu své vlády stihla v zahraničí již aktivně angažovat. Ve vztahu k Rusku byl oznámen záměr kybernetického protiútoku a Blinken rovněž ujistil americký Kongres, že nadále trvá americká opozice vůči výstavbě plynovodu Nord Stream 2. Američané také ukázali, že nepůjdou na ruku korunnímu princi Saúdské Arábie, když odtajnili dokumenty tajných služeb usvědčující Muhammada bin Salmána ze schválení vraždy Džamála Chášukdžího. Ve vztahu k Íránu již Bidenova administrativa avizovala, že plánuje návrat k tzv. Íránské jaderné dohodě. Postup vůči Íránu však rozhodně nebude tolerantnější ve všech směrech. Nová administrativa již například stihla bombardovat íránské milice v Sýrii. Zatím nejednoznačný postup administrativa zaujala vůči krizi v Barmě, v rámci které se uchýlila pouze k uvalení sankcí na vůdce armádního převratu. Z dlouhodobého hlediska bude pro Spojené státy největším oříškem omezování čínské rozpínavosti v indopacifické oblasti. Ve vztahu k Číně se Bidenova administrativa zatím razantnějších kroků zdržela.

Naplní Antony Blinken svou pověst zastánce intervenční politiky? Podaří se Spojeným státům odradit Čínu od agresivního postupu v Indo-Pacifiku? Jak se změní americký přístup k Saúdské Arábii a Íránu? Dojde k zotavení transatlantického partnerství, jak Blinken sliboval? Podaří se Bidenovi získat respekt Vladimira Putina?

Potvrzení řečníci:

Václav Bartuška, zvláštní zmocněnec pro energetickou bezpečnost, Ministerstvo zahraničních věcí České republiky,

Petr Kolář, bývalý velvyslanec ČR v Rusku a USA,

Břetislav Tureček, vedoucí centra pro studium Blízkého východu, Metropolitní univerzita Praha,

Jana Ciglerová, zahraniční zpravodajka, Deník N,

Petr Boháček, analytik Výzkumného centra AMO, Asociace pro mezinárodní otázky.

Moderátorem debaty je Jan Macháček, předseda správní rady, Institut pro politiku a společnost.

Akce se bude konat dne 21. 4. 2021 v čase 16:00–17:00 a bude přenášena živě na Facebooku Institutu pro politiku a společnost.

Add to Calendar