Institut pro politiku a společnost Vás zve ke sledování online debaty "Svoboda, cenzura a internetoví giganti".

Videozáznam

Na sklonku funkčního období Donalda Trumpa došlo nejen k útoku na Kapitol, ale i k omezení a smazání Trumpových profilů na sociálních sítích. Příspěvky tehdejšího amerického prezidenta byly již dříve ze strany poskytovatelů služeb označovány jako problematické a po nevyslyšených výzvách Trump přišel o svůj účet na Twitteru s téměř devadesáti miliony sledujících. Podobně reagovali Facebook a Instagram.

Ve stejném období došlo i k omezení sociální sítě Parler. O službě populární mezi americkými konzervativci Trump uvažoval jako o své budoucí platformě. Z důvodů obav o bezpečnost byl Parler odstraněn z Google Play i App Store a Amazon mu zakázal provoz na svých serverech.

Bylo smazání/omezení Trumpových profilů správné? A stejně tak postup vůči službě Parler? Nebo se u obojího jedná o nebezpečný precedens? Jakou moc mají internetoví giganti? A kde je hranice mezi svobodou projevu a bezpečností?

Potvrzení řečníci:

Adéla Klečková, analytička, German Marshall Fund of the United States

Ondřej Neff, spisovatel a novinář

Ondřej Malý, bývalý náměstek ministra průmyslu a obchodu, konzultant v oblasti telekomunikací a digitalizace

Jan Macháček, předseda správní rady, Institut pro politiku a společnost

Moderátorem debaty je Aneta Zachová, šéfredaktorka, EURACTIV.cz.

Akce se bude konat dne 9. 2. 2021 v čase 16:00–17:00 a bude přenášena živě na Facebooku Institutu pro politiku a společnost.