Každoročně pořádáme desítky různých akcí napříč Českem, prostřednictvím kterých pravidelně otevíráme nejzajímavější a nejpalčivější společenské otázky. Propojujeme přední politiky s odborníky z celého světa, zástupci nejúspěšnějších firem a odbornou veřejnostní. Dáváme diskuzím nový rozměr a přinášíme inovativní řešení. Možná se už ale brzy uvidíme osobně, podívejte se na naše nejbližší akce, které připravujeme.

Institut pro politiku a společnost Vás zve na veřejnou debatu na téma Trumpova chyba, nebo krok k míru? Stahování USA z Iráku a Sýrie.

Rozhodnutí o odchodu amerických vojáků ze Sýrie vyvolalo bouři v USA i na mezinárodním poli a odchod ministra obrany Jamese Mattise. Už loni v březnu přitom začaly Spojené státy s částečným stahováním jednotek z Iráku. Hlavním důvodem je podle prezidenta Donalda Trumpa konec boje s Daesh (IS).

Byli skutečně islámští fundamentalisté poraženi? Nejedná se o zradu především kurdských milicí YPG? Není stahování amerických jednotek unáhleným rozhodnutím ohrožujícím křehký mír v tomto regionu? Nebo naopak povede k dlouhodobému míru a stabilizaci lokálních sítí? Kdo převezme roli Američanů? Posílí díky tomu Putinovo Rusko?

Potvrzenými hosty jsou:

Jakub Landovský, náměstek pro řízení sekce obranné politiky a strategie, Ministerstvo obrany

Petr Boháček, analytik, Asociace pro mezinárodní otázky

Oldřich Bureš, vedoucí Centra bezpečnostních studií, Metropolitní univerzita Praha

Jan Ludvík, výzkumný pracovník Střediska bezpečnostní politiky IPS FSV, Univerzita Karlova

 

Moderátorem debaty je Roman Máca, analytik Institutu pro politiku a společnost.

Pracovním jazykem je čeština.

Debata se bude konat dne 27. 2. 2019 v čase 17:00-19:00 v aule Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, Václavské náměstí 31, Praha.