18. 12. 2021 si připomínáme 10-té výročí smrti bývalého československého a později i českého prezidenta Václava Havla. Byl ikonou Sametové revoluce, symbolem české demokracie, zakladatelem Charty 77, ale i uznávaným dramatikem a spisovatelem. V roli prezidenta se zasloužil o dobré jméno republiky v zahraničí. Jako hrdý Evropan významně přispěl ke vstupu naší země do Severoatlantické aliance a Evropské unie. Havel má i dnes, téměř 10 let po svém odchodu, moc, která nás nutí přemýšlet o demokratických zásadách, jako jsou lidská práva, ochrana minorit, právní stát, či odpovědnost k životnímu prostředí.
Jsou hodnoty prosazované prezidentem Václavem Havlem aktuální i v dnešní době? Můžeme je považovat za věčné? Byl a je Václav Havel symbolem České republiky, nebo je to jen mýtus? Chceme i v dnešní době žít v pravdě a lásce nebo „pravdoláskařstvím“ už pohrdáme? Můžeme se na koncept pravdoláskařství dívat jako na vztah k pravdě v době politiky alternativních polopravd? Můžeme být hrdí na polistopadový vývoj naší země? Schází dnes ve veřejném prostoru Havlova pověstná slušnost, ale i kombinace zdvořilosti a odvahy, která by dokázala pojmenovávat věci pravými jmény?
Potvrzení řečníci:
- Václav Bělohradský, profesor, filosof a sociolog,
- Petr Kolář, bývalý poradce prezidenta Václava Havla, bývalý velvyslanec ČR v Rusku a USA,
- Jaroslav Šebek, vědecký pracovník oddělení dějin 20. století Historického ústavu Akademie věd České republiky,
- Petra Kalenská, odbornice na lidská práva, Univerzita Karlova,
- Jan Macháček, bývalý disident, signatář Charty 77, předseda správní rady Institutu pro politiku a společnost.
Moderátorem je Karel Sál, analytik Institutu pro politiku a společnost.
Akce se bude konat dne 14. 12. 2021 v čase 16:00–17:00 a bude přenášena živě na Facebooku Institutu pro politiku a společnost.