Každoročně pořádáme desítky různých akcí napříč Českem, prostřednictvím kterých pravidelně otevíráme nejzajímavější a nejpalčivější společenské otázky. Propojujeme přední politiky s odborníky z celého světa, zástupci nejúspěšnějších firem a odbornou veřejnostní. Dáváme diskuzím nový rozměr a přinášíme inovativní řešení. Možná se už ale brzy uvidíme osobně, podívejte se na naše nejbližší akce, které připravujeme.

Institut pro politiku a společnost ve spolupráci s Pražským domem a Evropským liberálním fórem pořádá setkání k diskuzi nazvanou Vícerychlostní Evropa.

Evropa à la carte nebo vícerychlostní Evropa je téma, které se diskutuje již dlouho. Prezident Evropské komise Juncker prezentoval vícerychlostní Evropu jako jeden z možných scénářů pro budoucí vývoj EU. Státy, které jsou silné a připravené by neměly být zdržovány od další integrace. Diskutované téma rezonuje o to více poté, co byl Macron zvolen francouzským prezidentem. Hlubší integrace se bude týkat zejména boje s terorismem, společné obrany vnějších hranic a společné obrany jako takové. Vícerychlostní Evropa by měla sloužit jako forma odloučení od států s neliberálními tendencemi jako jsou např. Maďarsko nebo Polsko a může být používána jako páka proti zemím, které odmítají přijímat uprchlíky či systém kvót. Nejdůležitějším aspektem vícerychlostní Evropy nicméně zůstává dokončení projektu eurozóny.

Je vícerychlostní Evropa udržitelný koncept? Jaké jsou klady a zápory, hrozby? Pro koho je výhodná? Může být vícerychlostní Evropa řešením proti roustoucímu protekcionalismu a nacionalismu? Je možné vrátit důvěru občanů v EU?

Uvítací řeč:

Susanne Hartig, výkonná ředitelka, Evropské liberální fórum

Řečníci prvního panelu:

Věra Jourová, eurokomisařka, ALDE

Pavel Svoboda, europoslanec, EPP

Ivan Hodač, viceprezident Institutu ASPEN

Řečníci druhého panelu:

Dita Charanzová, europoslankyně, ALDE

Martin Povejšil, velvyslanec České republiky při NATO v Bruselu

Roland Freudenstein, ředitel Centra Wilfrieda Martense pro evropská studia

Hans H. Stein, ředitel Evropského a transatlantického dialogu, Nadace Friedricha Naumanna

Diskuzi bude moderovat Jan Macháček, předseda správní rady Institutu pro politiku a společnost, uskuteční se 7. listopadu 2017 od 19:00 v Pražském domě,  ulice Palmerston 16, 1000 Brusel, Belgie. Akce se bude konat v anglickém jazyce.

Zaregistrujte se prosím na adrese praguehouse@praha.eu.

 

Tato diskuze je organizována Evropským liberálním fórem (ELF) za asistence Institutu pro politiku a společnost a kofinancována Evropským parlamentem. Evropský parlament nenese odpovědnost za obsah programu, ani za způsob, jakým s ním bude nakládáno. Názory, které zde budou prezentovány se nemusí nezbytně shodovat se stanovisky Evropského parlamentu a Evropského liberálního fóra.