Institut pro politiku a společnost vás zve ke sledování online debaty na téma "Volby do amerického Kongresu 2022".

Videozáznam

8. listopadu budou Američané volit celou Sněmovnu reprezentantů (435 kongresmanů), více než třetinu senátorů a 36 guvernérů. Své starosty také zvolí některá americká města. Nyní mají demokraté těsnou většinu ve Sněmovně, Senát je rozdělen půl na půl, a poměr guvernérů je 28:22 ve prospěch republikánů. Dle prvotních odhadů se zdálo, že demokraté směřují k drtivé porážce, zapříčiněné mimo jiné sérií selhání Bidenovy administrativy jak na domácí, tak i zahraniční scéně. Jedním z klíčových témat posledních měsíců jsou interrupce, které nadále prohlubují propast mezi americkými liberály a konzervativci. Důležitou roli může hrát i zhoršující se ekonomická situace, neuspokojivé řešení ilegální migrace nebo dění kolem Donalda Trumpa. Velkou otázkou zůstává, zda volby neuváznou na mrtvém bodě kvůli těsným volebním výsledkům, což by mohlo přivodit ústavní krizi v zemi.

Která společenská témata rozhodnou americké „midterms“? Jak se výsledky promítnou do americké podpory Ukrajině? Jakou roli ve volbách sehraje kontroverzní téma interrupcí? A budou volby představovat „pololetní vysvědčení“ Joeu Bidenovi?

Vystoupí:

Miloslav Stašek, velvyslanec České republiky ve Spojených státech amerických

Jana Ciglerová, zahraniční zpravodajka, Deník N

Roman Joch, ředitel, Občanský institut

Kryštof Kozák, amerikanista, Katedra severoamerických studií, Fakulta sociálních věd, Univerzita Karlova

Jan Macháček, komentátor Lidových novin

Moderuje Jan Havlíček, analytik Institutu pro politiku a společnost.

Debata se bude konat 8. listopadu 2022 v čase 16:00-17:00 a sledovat ji můžete prostřednictvím našeho Facebooku a YouTube.