Institut pro politiku a společnost si Vás dovoluje pozvat ke sledování online debaty "Vývoj v Bělorusku a budoucnost režimu Alexandra Lukašenka".

Alexandr Lukašenko vládne Bělorusku od roku 1994. Země, běžně označovaná jako poslední evropská diktatura, před nedávnem zažívá prezidentské volby. Ty ale neprobíhají v souladu s demokratickými principy a dochází k diskriminaci opozičních kandidátů, represím a k volebním podvodům. Podle oficiálních výsledků Alexandr Lukašenko získal 80 procent hlasů a mandát obhájil. Řada Bělorusů se ale s jeho "vítězstvím" nehodlá smířit a v zemi dochází k masovým protestům. Ty jsou násilně potlačovány ze strany silových složek loajálních Lukašenkovu režimu.

Jak silná je běloruská opozice a občanská společnost? Kam až Lukašenkův režim a jeho silové složky mohou zajít? Jaké reakce lze očekávat od Ruska? A jak by se k událostem v Bělorusku měly postavit země Západu?

Vystoupí:

Kryścina Šyjanok, Běloruska žijící v Česku, koordinátorka iniciativy Exit Poll

Karel Svoboda, vysokoškolský pedagog, Institut mezinárodních studií, Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy

Jiří Just, český publicista žijící v Moskvě

Moderátor:

Roman Máca, analytik, Institut pro politiku a společnost

Online debata se bude konat dne 20. 8. 2020 v čase 17:00 – 18:00 a sledovat ji můžete na facebookovém profilu Institutu pro politiku a společnost.