Institut pro politiku a společnost Vás zve k poslechu podcastu War Zone.

Videozáznam

Hostem 12 dílu podcastu War Zone Jana Macháčka byl velvyslanec České republiky při NATO Jakub Landovský.

V tomto dílu se dozvíte:

  • Jak lze vnímat unik utajovaných amerických vojenských dokumentů o Ukrajině (2:00)
  • Ukrajinské vojenská ofenzíva a co lze očekávat (6:55)
  • Úloha NATO v otázce koordinace a distribuce vojenského materiálu (12:40)
  • Proč Rusové ve válce dosud příliš nevyužívají letectvo? (19:15)
  • Je možné, aby ve válečném konfliktu v době moderních technologií došlo k momentu překvapení? (24:50)
  • Otázka budoucího vývoje konfliktu (31:15)
  • Co znamená vstup Finska a Švédska do NATO pro ostatní státy společenství? (40:55)
  • Francouzská zahraniční politika ve vztahu k NATO (49:50)
  • Možné členství Ukrajiny v NATO (57:40)

Dle Landovského má smysl uvažovat o možných směrech ofenzívy ukrajinské armády. Ze strategických důvodů ovšem nejde nikdy přesně určit, kde ji očekávat, protože by Ukrajinci přišli už o tak dost omezené možnosti momentu překvapení. Rozhodně bychom však neměli rezignovat na sledování konfliktu, který se nás bytostně týká. „Vojenská ofenzíva je provedení záměru, jak se bránit proti agresím některých států do budoucna. Pokud nebudeme Ukrajinu podporovat, tak tím vlastně dáváme najevo, že agrese ze strany Ruska je v pořádku, že ji tolerujeme a necháváme si narušit stávající světový řád.

Důležitou otázkou je budoucí vývoj vojenského konfliktu. Dle Jakuba Landovského je v současné době nepravděpodobné, že by došlo k politické dohodě a na základě ní k ukončení konfliktu. Za pravděpodobnější scénář považuje zamrznutí konfliktu. „Tento scénář vyústí v to, že mezi Ruskem a západem bude trvalé napětí. Může se stát, že se na jedné i na druhé straně sníží intenzita bojů a nastane nikoliv „horký“, ale „studený“ konflikt, u kterého hrozí, že může být kdykoliv znovu obnoven. Byla by to taková nová studená válka mezi Ruskem a zbytkem světa. Měli bychom se proto snažit, aby jednoho dne nastal na Ukrajině mír, který přinese trvalou stabilitu nejen pro Ukrajinu, ale i pro Rusko.

V závěru Jakub Landovský vysvětlil, proč není aktuálně možné přiřadit Ukrajině status členské země NATO. „Hlavní úloha NATO je chránit všechny své členy. Vzít si na paluby zemi, kde právě probíhá konflikt, prostě není možné. Nejprve je nutné se zaměřit na ukončení konfliktu i skrze vojenskou pomoc, na které se NATO podílí. Teprve poté může následovat vyjednávání se všemi státy aliance, které musí možné členství schválit,“ uvedl velvyslanec České republiky při NATO Landovský.