Institut pro politiku a společnost Vás zve ke sledování online debaty "Zahraniční politika EU: úspěchy a nezdary poslední doby".

Videozáznam

Nedávné moskevské setkání šéfa unijní diplomacie Josepa Borella s ruským ministrem zahraničních věci Sergejem Lavrovem bylo velkým fiaskem, jelikož ruská strana označila EU za „nespolehlivého partnera“. Navíc se tato návštěva protínala s uvězněním velkého kritika Kremlu Alexejem Navalného, což vyvolalo bouřlivé reakce v Rusku i ve světě. I když bylo cílem zlepšení vzájemných vztahů, opak se stal pravdou.

Spolupráce EU a Ruska je napjatá již celou řadu let, a to například v souvislosti s výstavbou rusko-německého plynovodu Nord Stream 2, kterou chtěl Evropský parlament v souvislosti s Navalného kauzou přerušit. USA považují jeho budování za posílení ruského vlivu v Evropě, zvýšení závislosti na ruském plynu a následné oslabení transatlantické spolupráce. Pragmatický přístup EU, která si nepřeje novou studenou válku s Ruskem, však s největší pravděpodobností dokončení Nord Streamu 2 umožní.

Je Nord Stream 2 politickým projektem, který má za cíl snížit význam Ukrajiny jakožto tranzitní země? Je výstavba plynovodu předzvěstí silného německo-ruského přátelství? Byla reakce europoslanců, kteří požadovali „hlavu“ Josepa Borrella, oprávněná? Jaké úspěchy dosáhla EU za poslední období? Jaké hodnoty chce šířit EU ve vztahu k Rusku a Číně? V jakém stádiu je investiční dohoda mezi EU a Čínou? Jedná se skutečně o „čínské diplomatické mistrovské dílo“?

Potvrzení řečníci:

Tomáš Kafka, velvyslanec, Velvyslanectví České republiky v Berlíně,

Dita Charanzová, místopředsedkyně a poslankyně, Evropský parlament,

Edita Hrdá, velvyslankyně a stálá představitelka ČR, výbor COREPER II; vedoucí, Stálé zastoupení ČR při EU,

Milena Hrdinková, státní tajemnice pro evropské záležitosti, Úřad vlády,

Ondřej Houska, reportér, Hospodářské noviny.

Moderátorem debaty je Jan Macháček, předseda správní rady Institutu pro politiku a společnost.

Akce se bude konat dne 18. 3. 2021 v čase 16:00–17:00 a bude přenášena živě na Facebooku Institutu pro politiku a společnost.

 

Add to Calendar