Institut pro politiku a společnost Vás zve ke sledování online debaty "Čekají nás zelené zítřky? Co přinese Zelená dohoda pro Evropu Česku?", která se uskuteční 2. listopadu v čase 16:00 - 17:00.

Videozáznam

Ambiciózním cílem Zelené dohody pro Evropu je do roku 2050 učinit Evropskou unii ekologičtější a klimaticky neutrální, což vyžaduje významné restrukturalizace hned v několika odvětvích všech členských států. Je zřejmé, že transformace energetického sektoru je nejdůležitější a nejobtížnější; zejména v těch státech, které jsou závislé na fosilních palivech, jako je například Česká republika.

Navzdory obavám, že by tento posun mohl způsobit mnohé ekonomické škody, pandemie COVID-19 nám dala naději, že ekologičtější investice by mohly revitalizovat ekonomiku. Zejména po ničivém tornádu a záplavách v republice, známky změny klimatu se velmi rychle objevují a volají po bezprostřední akci na všech frontách.

V jakých oblastech České republice chybí ambice k dosažení cílů Zelené dohody pro Evropu? Jak přimět jednotlivce, aby ochotněji změnil své jednání ve prospěch ekologičtějších rozhodnutí? Jaká je role digitalizace ve snaze o zelený „přechod“? Jaký dopad bude mít dohoda na pověstný český automobilový průmysl?

Potvrzení řečníci:

  • Bedřich Moldan, ekolog, Centrum pro otázky životního prostředí, Univerzita Karlova
  • Ondřej Kovařík, poslanec, Evropský parlament
  • Luděk Niedermayer, poslanec, Evropský parlament
  • Jiří Marek, president, spolek Jaderní veteráni

Moderátorem akce je Josef Schwarz, ekonomický poradce, Zastoupení Evropské komise v České republice.

Online debata se uskuteční 2. listopadu v čase 16:00 – 17:00 a můžete ji sledovat živě na našem Facebookovém a YouTubovém profilu.