Albánie potvrdila první dva případy nákazy nemoci COVID-19 8. března 2020. Oba dva pozitivně testovaní se vrátili z  Itálie. Albánský ministr zdravotnictví oznámil, že oba nakažení byli okamžitě hospitalizováni ve specializovaném zařízení. Zároveň, vědom si vážnosti situace, dodal, že virologické laboratoře začnou testovat na nákazu novým druhem koronaviru až 500 lidí za den.

Vzhledem k extrémně rychlému šíření viru v Itálii (i zbytku Evropy), i v souvislosti se skutečností, že první dva případy souvisely s návratem z Itálie, nařídila albánská vláda po lidech vracejících se z rizikových zemí 14denní karanténu. Ministerstvo požádalo občany, kteří pociťují symptomy spojené s koronavirem, aby bez prodleně kontaktovali tísňové číslo. Infolinka zajišťovala informovanost občanů, testování a následně převezení do speciálního zařízení.

V následujících dnech začal přibývat počet lidí pozitivně testovaných na COVID 19. Předseda vlády Edi Rama proto vyhlásil nucenou izolaci pro celé území státu. Ta měla trvat až do 3. dubna 2020. Ruku v ruce s tím zavedla vláda opatření týkající se omezení každodenního života Albánců – zavírání všech škol, restaurací, barů, obchodů, sportovních center a rekreačních areálů (včetně parků). Všechna veřejná setkání byla zrušena. Veřejná doprava byla omezena pro zajištění nezbytně nutného provozu státu. Obyvatelé se dle vládního nařízení mohli na veřejnosti pohybovat pouze v časech od 5 do 13hod.; ve zbývajících 16 hodinách platil zákaz vycházení. Podobně jako v České republice zůstaly otevřeny obchody s potravinami a lékárny a stejně jako v Česku v nich mohl nakupovat vždy jen jeden člen domácnosti. K nákupu byl však zaveden omezený časový limit 90 minut. Starší lidé musí zůstat doma pod pokutou 10,000 leku. Vláda omezila rovněž používání vozidel, a to pouze od 5 do 17,30 hod. Výjimku pochopitelně dostala policie, pohotovostní vozidla, vládní vozidla, rozvoz jídla a zdravotnických pomůcek.

Přísná byla albánská vláda vůči cizincům – ti, kteří byli přistiženi při porušování pravidel, byli pokutováni ve výši 5,000 euro a mohl jim být zabaven řidičský průkaz až na tři roky.

Krize COVID-19 neovlivnila samozřejmě pouze vnitrostátní záležitosti. Premiér Rama se rozhodl v rámci boje s pandemií uzavřít hranice. To znamenalo např. přerušení lodní i letecké dopravy z Itálie na dobu neurčitou. Za účelem komerčního cestování byly uzavřeny hranice s Černou horou, Kosovem, Severní Makedonií a Řeckem byly. Výjimkou byly pochopitelně návraty Albánců do země.

17 dní po potvrzení prvních dvou případů, 25. března 2020, byl v Albánii vyhlášen stav nouze na dobu 30 dní. Byla vytvořila pohotovostní komise se speciálními pravomocemi, která měla lépe umožňovat zvládnutí pandemie.

Vláda vytvořila dva ekonomické balíčky na podporu albánské ekonomiky během krizového stavu v celkové hodnotě 45 bilionu leku. První balíček (23 bilionu leku) uvedla v platnost 19. března. Prostředky v něm putovaly zdravotnickému systému, podpoře malých podniků/podnikatelů, a to formou vyplácení minimálních mezd. Garantoval benefity na sociální asistenci a podporu v nezaměstnanosti. Druhý balíček (22bilionu leku) uvolnila vláda 14. dubna. Jeho účelem bylo podpořit ty podniky, které předchozí balíček vynechal, včetně turistického sektoru a vyvážejících společností. Vláda také posunula splatnost daně z příjmů až do konce září 2020.

Albánie navíc získala mezinárodní podporu v boji proti epidemii. Evropská unie poskytla 4 miliony testovacího kontrolního materiálu na COVID-19 a zdravotnického vybavení na pomoc v boji proti viru (přidala se k UNOPS). Dále EU poskytla 46.7 milionu eur na pomoc albánské ekonomice.

Albánie dále oficiálně zažádala Euroatlantické koordinační středisko pro reakce na katastrofy (EADRCC) o mezinárodní pomoc a zaslání zdravotnického vybavení včetně ventilátorů, chirurgických masek, rukavic a dezinfekcí.

Mezinárodní měnový fond (IMF) schválil pro Albánii balíček v hodnotě 190.5 milionu dolarů, nicméně finance putovaly také na pomoc po zemětřesení, které zasáhlo zemi v listopadu 2019.

Dne 23. dubna 2020 schválil albánský parlament vládní návrh o prodloužení nouzového stavu do 23. června 2020.

Napsala Luca Dilda, duben 2020.