Nestihli jste některou z našich akcí? Nebo Vás prostě jenom zajímají nejdůležitější informace, které zazněly? V jednoduchosti je krása. Rozhodli jsme se proto, že všechny reporty, videa, fotografie a tiskové zprávy dáme přehledně na jedno místo. Ať už hledáte cokoliv, určitě jste tu správně. Teď už Vám nic důležitého neuteče.

PODÍVEJTE SE NA DALŠÍ ANALÝZY

17. 10. 2019

Více o události

Události 17. listopadu 1989 jsou středobodem české diskuze o tom, odkud vycházíme a kam směřujeme. Kulatá výročí obecně vyzývají k bilancování. Problémem je, že otázka „Co nám 30 let svobody přineslo?“ je pro každého z nás silně subjektivní záležitostí. Vyprávění pamětníků je pouze jedním střípkem v historii země, která po roce 1989 hodně získala a relativně málo ztratila.

Mnohem důležitější je mezinárodní rozměr. Proto se tato studie zabývá 17. listopadem 1989 v celoevropské perspektivě, vývojem České republiky od roku 1989 doposud a zaměřuje se na komparovatelné posuny životní úrovně států, které získaly svobodu na konci 80. a na začátku 90. let 20. století. Pouze srovnání s ostatními státy, se kterými sdílíme historickou zkušenost v podobě komunistické totality, nám může napovědět, jak si po 30 letech svobody stojíme doopravdy.

Předpokládáme, že státy, které lépe prošly transformací z „lidové“ v liberální demokracii, což přímo ovlivnilo rychlost integrace do struktur NATO a EU, budou vykazovat větší socioekonomický rozvoj než ty státy, které vsadily na pokračování dobrých vztahů s Moskvou. Otázka, kterou si v tomto případě klademe, tedy zní: „Jak je na tom po 30 letech svobody Česká republika v oblasti rozvoje v porovnání s ostatními státy bývalého Východního bloku?“

Studie – Karel Sál, říjen 2019

Celý text naleznete v PDF pod odkazem níže.

PDF ke stažení