Institut pro politiku a společnost Vás zve na veřejnou debatu 30 let od pádu železné opony v Evropě.

Je tomu 30 let od okamžiku, kdy se komunistické režimy ve střední a východní Evropě začaly hroutit. Berlínská zeď a ploty s ostnatými dráty padly takovou rychlostí, že i nejvyšší komunističtí představitelé na nastalou situaci nedokázali reagovat. Před středoevropskými státy stálo mnoho výzev v podobě demokratizace komunistických institucí, transformace ekonomiky a společnosti,  osvojení principů právního státu, cesta k členství v západních strukturách a navázání kontaktů s novými partnery a spojenci. Přišlo i na sjednocení Německa  a rozdělení Československa. Nejednalo se o snadný proces, jelikož jak v minulosti zmínil Ralf Dahrendorf, politický systém se dá nahradit za půl roku, avšak transformace ekonomiky trvá minimálně 6 let a změnit společnost zabere nejméně 60 let. Fukuyama v 90. letech uvedl, že pádem Železné opony dějiny v podstatě skončily, jelikož demokratický a ekonomický liberální svět a řád úspěšně expandoval a je jediným možným stádiem vývoje lidstva.

 

Jak se můžeme  dívat na dnes již okřídlené výroky Dahrendorfa a Fukuyamy? Které státy se úspěšně transformovaly do západních struktur? Kterým se to naopak nepovedlo a proč? Jaký měl pád komunismu v Evropě dopad na dění ve zbytku světa? Proč nepadly také asijské komunistické režimy?

Potvrzení řečníci:

Václav Bělohradský, filosof a sociolog

Miroslav Vaněk, ředitel, Ústav pro soudobé dějiny AV ČR

Jaroslav Šebek, vědecký pracovník oddělení dějin 20. století,  Historický ústav AV ČR

Edvard Outrata, bývalý senátor; bývalý předseda Českého statistického úřadu

Moderátorkou debaty je Aneta Černá, redaktorka Info.cz a externí moderátorka Českého rozhlasu.

 

Debata se bude konat dne 17. 10. 2019 v čase 17:00-19:00 v prostorách Vysoké školy CEVRO Institut, Jungmannova 17, Praha. 

 

PDF ke stažení