Nestihli jste některou z našich akcí? Nebo Vás prostě jenom zajímají nejdůležitější informace, které zazněly? V jednoduchosti je krása. Rozhodli jsme se proto, že všechny reporty, videa, fotografie a tiskové zprávy dáme přehledně na jedno místo. Ať už hledáte cokoliv, určitě jste tu správně. Teď už Vám nic důležitého neuteče.

PODÍVEJTE SE NA DALŠÍ ANALÝZY

18. 9. 2019

Více o události

V České republice panuje v oblasti poskytování pevného internetu situace, která nemá v Evropské unii obdoby. Přibližně polovina domácností je připojená některým ze stovek menších regionálních operátorů, což vyplývá ze statistik Českého telekomunikačního úřadu. Regionální a lokální společnosti jsou zároveň z drtivé většiny operátory moderních optických technologií (přípojek FTTH/B, tedy optickým kabelem do domu nebo bytu), i když nejvýznamnější technologií v Česku stále zůstává bezdrátové připojení. Podíl bývalého monopolisty, dříve SPT Telecomu, poté Českého Telecomu, poté Telefóniky O2 a dnes CETINu a jeho velkoobchodních partnerů postupně klesl přibližně na čtvrtinu všech přípojek, zbytek pak připadá na UPC a službu fixního připojení k internetu pomocí mobilní sítě LTE, který nabízí trojice mobilních operátorů.

Česko je dle evropských statistik z loňského června zemí, kde má bývalý monopol nejmenší podíl na trhu pevného připojení, když ostatní operátoři mají podíl 77,6 %. Je to dáno hlavně špatnými obchodními rozhodnutími v minulosti a nezachycením poptávky veřejnosti po dostupném internetovém připojení na začátku století. Trh se proto vyvíjel velmi netradičně, což vynikne zvláště ve srovnání s mobilním trhem, kde patří Česko mezi nejdražší země v EU. Výsledkem je na evropské poměry velmi dobrá situace na trhu fixního internetu, kde panuje zdravá konkurence a kde technologický rozvoj tlačí kupředu hlavně malé a střední lokální a regionální společnosti vlastněné českým kapitálem.

Tento paper popisuje český trh a jeho vývoj a doporučuje kroky, které by měla veřejná správa učinit, aby usnadnila podnikání lokálních společností a zachovala tak na trhu dobré konkurenční prostředí, které přináší zákazníkům kvalitní připojení k internetu za rozumnou cenu.

Policy Paper – Ondřej Malý, září 2019

Celý text naleznete v PDF pod odkazem níže.

PDF ke stažení