Nestihli jste některou z našich akcí? Nebo Vás prostě jenom zajímají nejdůležitější informace, které zazněly? V jednoduchosti je krása. Rozhodli jsme se proto, že všechny reporty, videa, fotografie a tiskové zprávy dáme přehledně na jedno místo. Ať už hledáte cokoliv, určitě jste tu správně. Teď už Vám nic důležitého neuteče.

PODÍVEJTE SE NA DALŠÍ ANALÝZY

26. 2. 2024

Poslanecká sněmovna schválila ve vzácné shodě možnost státu zdanit zisky nadnárodních a vnitrostátních skupin. Zajištění globální minimální úrovně efektivního zdanění je součástí dvou pilířového plánu boje s daňovými ráji, na kterém aktivně pracoval již minulý kabinet. Druhý pilíř stanovující minimální hranici pro zdanění firem, jejichž roční výnos je minimálně 750 mil. eur, začíná platit i v České republice.

Hlavní body analýzy:

• Z hlediska fiskální politiky se očekává, že tento způsob zdanění přinese do státního rozpočtu přibližně 2 miliardy Kč. Avšak celkový výnos z daně je snižován díky tzv. ozdravnému balíčku.
• Zavedení stejných pravidel pro korporace podporuje fungování jednotného trhu, ale zároveň odstraňuje disproporci mezi velkými firmami a malými a středními podnikateli.
• V oblasti daňové konkurence bude v budoucnu kladen větší důraz na politické aspekty, kvalitu institucí, vymahatelnost práva, či jednoduchost daňového systému.

Analýza – Martin Zeman, únor 2024

Celý text v PDF naleznete pod odkazem níže

PDF ke stažení