Nestihli jste některou z našich akcí? Nebo Vás prostě jenom zajímají nejdůležitější informace, které zazněly? V jednoduchosti je krása. Rozhodli jsme se proto, že všechny reporty, videa, fotografie a tiskové zprávy dáme přehledně na jedno místo. Ať už hledáte cokoliv, určitě jste tu správně. Teď už Vám nic důležitého neuteče.

PODÍVEJTE SE NA DALŠÍ ANALÝZY

29. 1. 2024

Více o události

Rok 2023 byl pro české školství skutečně velkou výzvou: od naprostého kolapsu přijímacího řízení na střední školy až po listopadovou stávku, do které se zapojilo více než 7000 škol a stala se tak největší stávkou za historii českého školství. Maturitní obory v Praze, Středočeském a Jihomoravském kraji vůbec nestačily poptávce žáků a zmatky kolem celého procesu odhalily velké nedostatky v systému, včetně byznysu kolem přípravných kurzů. Ačkoliv ministerstvo reagovalo a přihlášky na střední školy letos konečně dostanou digitální podobu, stále zde zůstávají hlavní nevyřešené problémy, jako je nedostatek míst na gymnáziích, platové podmínky učitelů a stav celého rezortu.

Hlavní body analýzy:

  • Kapacity středních škol neodpovídají dle regionů a oborů poptávce žáků, kdy dlouhodobě stoupá zájem o gymnázia a maturitní obory a naopak klesá o odborná učiliště.
  • Česko má jeden z největších podílů žáků, kteří studují příliš úzce specializované obory, ačkoliv poptávka po všeobecně zaměřených oborech se stále zvyšuje.
  • Platové podmínky pro vykonávání pedagogické profese se stále nijak výrazně nezlepšily a nedostatek učitelů je jednou z překážek, která školám brání v otevírání nových tříd.

Analýza – Pavlína Soukupová, leden 2024

Celý text naleznete v PDF pod odkazem níže

PDF ke stažení