Nestihli jste některou z našich akcí? Nebo Vás prostě jenom zajímají nejdůležitější informace, které zazněly? V jednoduchosti je krása. Rozhodli jsme se proto, že všechny reporty, videa, fotografie a tiskové zprávy dáme přehledně na jedno místo. Ať už hledáte cokoliv, určitě jste tu správně. Teď už Vám nic důležitého neuteče.

PODÍVEJTE SE NA DALŠÍ ANALÝZY

22. 8. 2023

Nelegitimní součást parlamentní demokracie, poslední možnost, jak zabránit tyranii většiny či chyba systému – to je jen krátký výčet názorů, co vlastně znamenají obstrukce v parlamentním režimu. Zdlouhavé projevy či vršení příspěvků se objevuje v demokraciích v Evropě, Americe, Asii i Africe, stejně tak diskuze o jejich legitimnosti či udržitelnosti. Na výskyt a konečný počet obstrukcí má vliv několik zásadních faktorů: politický systém konkrétního státu, jednací řád zastupitelského tělesa, politická kultura, míra polarizace politické scény (a potažmo celé společnosti) či prostě fakt, že konkrétní téma nebo právní norma je natolik kontroverzní, že stojí za námahu se obstrukčním chováním pokusit zvrátit výsledek celého zákonodárného procesu, jelikož účel světí prostředky.

Tento paper se zabývá fenoménem obstrukcí jak v tuzemsku, tak příklady ze světa. Ukážeme, že obstrukce se dají dělat různými a mnohdy bizarními způsoby, a některé formy jdou až na hranu absurdity. Připomeneme slavné parlamentní bitky a také zabrousíme do počátků české národní politiky, která v Říšské radě obstrukce používala neobvykle často.

Komentář  – Karel Sál, srpen 2023

Celý text naleznete v PDF pod odkazem níže.

PDF ke stažení