Kam směřuje česká politika a co můžeme očekávat v nejbližší době? Jak se naše společnost vypořádá s problematikou sucha? A co bude pro svět znamenat, pokud KLDR získá jaderné zbraně? Jednoduše jsou témata, která se dotýkají každého z nás. Naši přední analytici proto pro Vás pravidelně připravují stručné komentáře a v kostce přináší náš pohled na věc.

16 % pro Trikolóru? Říkali to na Facebooku, tak to musí být pravda!

O uplynulém víkendu se v jihočeských Strakonicích konaly opakované volby do tamního zastupitelstva. Volby také vstoupily do dějin tím, že do nich poprvé postavila kandidátku Trikolóra Václava Klause mladšího.

A vysoké ambice měl podpořit i „průzkum“, dle něhož měla Trikolóra v malebném jihočeském městě získat bezmála 16 % hlasů . Když se Klause novináři ptali, odkud onen „průzkum“ vzal, pravidelný šiřitel „alternativních pravd“ odpověděl, že ho našel na Facebooku.

Ke Klausovi se s „průzkumem“ den před volbami přidala i první dáma Trikolóry Zuzana Majerová Zahradníková. Ta na Facebooku uvedla: „Průzkum nám zde přisoudil 15,8 %. A není divu. Na kandidátce máme opravdu skvělé, pracovité a zodpovědné lidi, a proto věřím, že zítřejší komunální volby dopadnou velmi úspěšně.“

Zdroj: Facebook.com

Co naplat, že v době zveřejnění statusu Majerové Zahradníkové byl již onen „průzkum“ zařazen do rubriky divokých snů, chemtrails a iluminátských spiknutí, účel jednoduše světí prostředky a poslankyně se tak virtuálně „průzkumem“ oháněla. A není divu. Vždyť „vlastenci“ z Trikolóry loví v Okamurově rybníčku a v něm jsou „alternativní fakta“ tou nejchutnější návnadou.

A jak volby dopadly? Trikolóra získala krásných 3,32 %.

Aneb není důležité, co je skutečnost a co je výmysl. „Když bude nějaký průzkum ukazovat super výsledek – proč bych ho neměl sdílet? To by přece udělal každý – nebo jsem měl vyrazit si dělat dotazníkovou akci, abych si to nějak ověřil?“ Káže Klaus.

Zdroj: Facebook.com

Vzpomenout tak můžeme jistého „Jiřího Maxona“, který během prezidentské kampaně intenzivně šířil dezinformační e-maily. Maxon pro iRozhlas.cz řekl: „Něco jsem přeposlal, ale nezkoumal. Co mi došlo, zase odeslal. A nakonec, šlo o vítězství, ne?“